|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Tarnowski sąd tłumaczy przyczyny uniewinnienia za brak maseczki

Sąd rejonowy w Tarnowie uznał, że 40-letni mężczyzna nie może odpowiadać za brak maseczki w sytuacji, która miała miejsce 1 grudnia. Zdaniem sądu, skuteczny przepis, który nakazuje taki obowiązek, zaczął obowiązywać od 2 grudnia. Wyrok ten jest komentowany w internecie jako potwierdzenie, że obowiązek noszenia maseczki mimo umieszczenia go w ustawie, nadal jest niezgodny z prawem. Inaczej twierdzi jednak tarnowski sąd.

Posłuchaj co mówi rzecznik Sądu Okręgowego w Tarnowie, sędzia Tomasz Kozioł

Fot. Marek Lasyk

1 grudnia Grzegorz S. nie miał maseczki w jednym z tarnowskich sklepów. Jak powiedział policjantom, nie zasłania ust i nosa, ponieważ według niego, ten obowiązek został wprowadzony niezgodnie z prawem. Policja wystąpiła do sądu z wnioskiem o ukaranie.

Sąd uniewinnił mężczyznę. O tym wyroku stało się głośno w internecie. Zdaniem internautów, ten wyrok potwierdza, że mimo zmian w prawie, dokonywanych przez rząd, obowiązek zasłaniania ust i nosa nadal jest niezgodny z prawem.

Jednak jak podkreśla rzecznik Sądu Okręgowego w Tarnowie, sędzia Tomasz Kozioł, nie to legło u podstaw takiego wyroku.

"Sąd Rejonowy zwrócił uwagę na to, że podstawa ustawowa, do wprowadzania tego rodzaju ograniczeń, w stosunku do osób zdrowych - niepodejrzanych o to, że są chore - obowiązuje dopiero od 29 listopada 2020 roku. Natomiast rozporządzenie, które stanowi uzupełnienie tej ustawowej podstawy, obowiązuje od 2 grudnia 2020 roku. W związku z czym 1 grudnia, w momencie, w którym doszło do tego zdarzenia - nie było jeszcze podstaw prawnej, do ukarania tej osoby. Nie można zatem wywodzić, że nie ma obowiązku zasłaniania ust i nosa. Sąd dał wyraźnie do zrozumienia, że taka podstawa jest, tyle że ma ona moc obowiązującą od 2 grudnia 2020 roku". Wyrok jest nieprawomocny.

Obowiązek zasłaniania ust i nosa został wprowadzony rozporządzeniem już od 16 kwietnia. Jednak jak zauważali prawnicy, dotyczył wyłączenie "osób chorych i podejrzanych o zachorowanie". Czyli przebywających na izolacji lub kwarantannie, a nie wszystkich. Dlatego niektóre sądy uniewinniały osoby, które nie nosiły maseczek w tym okresie.

Zmieniła to dopiero nowelizacja tzw. ustawy covidowej z 28 października. Weszła ona w życie co prawda 29 listopada. Jednak nowe rozporządzenie Rady Ministrów dotyczące zasłaniania ust i nosa zostało uchwalone 1 grudnia i weszło w życie 2 grudnia.

Sąd uniewinniając 40-letniego tarnowianina, stanął właśnie na stanowisku, że dopiero od tego momentu zaczęła obowiązywać właściwa podstawa prawna.

Za brak maseczki grozi mandat do 1 tysiąca złotych. Natomiast w przypadku gdy sprawa trafi do sądu, kara może sięgnąć do 5 tysięcy złotych. W przypadku gdy takie zdarzenie miałoby miejsce np. w sklepie, to mógłby także wkroczyć sanepid, nakładając karę administracyjną do 30 tysięcy złotych.

 

(Bartek Maziarz/jp)

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

35%
65%