- Nie znam terminów, w jakich konkretnie każde dziecko było szczepione. Podlega to schematowi dwu lub trzydawkowemu. Tam są wymagane odpowiednie terminy. Ta kwestia powinna się wyjaśnić. Musimy być cierpliwi. Szczepienia powinny się rozpocząć w sierpniu - mówi Bożena Kozioł z tarnowskiego magistratu. 

Urząd Marszałkowski zapewnia, że umowy z Tarnowem, powiatem tarnowskim i brzeskim na szczepienia przeciwko wirusowi HPV powinny zostać podpisane najpóźniej w przyszłym tygodniu. Podobnie jak umowy na szczpienie przeciwko pneukokom, które z programu województwa realizuje miasto Tarnów oraz powiat Tarnowski. Samorządy będą jeszcze musiały szybko znaleźć dostawców szczepionek oraz przychodnie, które je podadzą. 

Rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Michał Drewnicki wyjaśnia, że na przełomie maja i czerwca wysyłano do zainteresowanych udziałem w programie samorządów projekty umów. W czerwcu projekty wracały do Krakowa i właśnie są przygotowywane do podpisania. Długi czas oczekiwania Drewnicki tłumaczy koniecznymi do przeprowadzenia formalnościami. Tymczasem tarnowski magistrat informował Urząd Marszałkowski o zapotrzebowaniu na szczepienie już w lutym. 

Urząd Miasta Tarnowa informuje, że w latach 2016 - 2018 podano w sumie 579 dawek szczepionki przeciwko wirusowi HPV. W roku 2019 ma zostać podanych co najmniej 281 dawek. Miasto Tarnów przeznaczy na to 35 tysięcy złotych. Natomiast dotacja z Urzędu Marszałkowskiego ma wynieść 56 tysięcy złotych. 

Na pneumokoki od 2016 do 2018 roku zaczepiono 1760 dzieci. W tym roku Tarnów przeznaczy na kolejne szczepienia 15 tysięcy złotych. Drugie tyle da Urząd Marszałkowski. 

Program Urzędu Marszałkowskiego ulega wygaszaniu, ponieważ dzieci urodzone po 1 stycznia 2017 są szczepione z programu rządowego. 

 

Wykaz powiatów, którym udziela się pomocy finansowej na realizację Programu zdrowotnego dotyczącego profilaktyki zakażeń pneumokokowych w Małopolsce: Miasto Nowy Sącz, Miasto Tarnów, Powiat Tarnowski.
 
Wykaz powiatów, którym udziela się pomocy finansowej na realizację Programu profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) w Małopolsce: Miasto Tarnów, Powiat Brzeski, Powiat Gorlicki, Powiat Myślenicki, Powiat Olkuski, Powiat Tarnowski, Powiat Wielicki.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

 

(Bartłomiej Maziarz/ko)