|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Obchody 100-lecia niepodległości Polski w Małopolsce zachodniej. SPRAWDŹ

Sprawdź, jakie wydarzenia w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości zaplanowano w Oświęcimiu, Wadowicach i Chrzanowie.

posłuchaj

Fot. arch. RK

OŚWIĘCIM 

Oficjalne obchody poprzedzone zostały złożeniem kwiatów pod Ścianą Śmierci w KL Auschwitz. O godzinie 10 rozpoczęła się msza święta za Ojczyznę w Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych Księży Salezjanów. Pół godziny wcześniej na wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych w Sanktuarium zapraszali uczniowie oświęcimskich szkół. Później uczestnicy przeszli pod pomnik Niepodległości przy ul. Dąbrowskiego, gdzie nastąpiło symboliczne odsłonięcie odnowionego pomnika. Uroczystość główna odbyła się w południe na placu Tadeusza Kościuszki przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

 

Ciekawe propozycje przygotowały też organizacje i stowarzyszenia działające w mieście. Na bieg niepodległości „ Jedenastka na 11 listopada” zapraszał Oświęcimski Klub Biegacza Zadyszka, a harcerze z oświęcimskiego hufca ZHP na grę terenową. Specjalne warsztaty dla dzieci pt. “Jak świętować Niepodległość ?” przygotowało Centrum Żydowskie.

Muzeum Zamek organizuje ostatnią odsłonę projektu ”Niepodległa 2018″. Obok warsztatów patriotycznych były też wykłady historyczne, podczas których można się było dowiedzieć  „Skąd wziął się Orzeł biały jako herb Państwa Polskiego” czy posłuchać referatu o wątkach niepodległościowych w historii Oświęcimia. W tym dniu było też bezpłatne zwiedzanie wieży i sal muzealnych dla gości z patriotycznym akcentem w ubiorze. Popołudnie na zamku zakończyło się koncertem muzyki polskiej. Oświęcimskie Centrum Kultury zapraszało 11 listopada na projekcje filmów: Dywizjon 303. Historia prawdziwa, Kamerdyner i Zimna wojna w ramach Dnia Kina Polskiego. 

10 listopada w parku Hallera w Dworach odbył się piknik kawaleryjski oraz wieczornica przy Mauzoleum Rodziny Hallerów. 

CHRZANÓW 
Obchody rozpoczęła msza za Ojczyznę w kościele św. Mikołaja. W południe w parku miejskim została odsłonięta tablica z okazji nadania imienia "Park 100-lecia Odzyskania Niepodległości". O 15.00 przez Chrzanów przeszedł korowód niepodległości w strojach z epoki. Marsz przeszedł sprzed I Liceum Ogólnokształcącego im. St. Staszica na plac Tysiąclecia. Na skwerze przy placu zasadzony został dąb, potomek słynnego dębu Bartek. O 16.00 rozpoczął się koncert pieśni patriotycznych "A to Polska właśnie".

W obchody włączyli się również rowerzyści. Stowarzyszenie Chrzanowskich Cyklistów zapraszało 11 listopada na wspólny przejazd do Krakowa, by uczcić twórców niepodległości.

 

WADOWICE 
Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 10:00 mszą świętą za ojczyznę w kościele św. Piotra Apostoła. Po mszy poczty sztandarowe uformowały pochód i wspólnie przemaszerowały pod pomnik Żołnierzy 12. Pułku Piechoty, by przy akompaniamencie orkiestr dętych OSP Klecza oraz OSP Chocznia złożyć kwiaty i oddać hołd walczącym za Ojczyznę. O godz.12:30 na Placu Jana Pawła II, zaczął się Piknik Patriotyczny. Mieszkańców czekały pokazy musztry paradnej i sztuk walki, wspólne gotowanie z Robertem Makłowiczem wraz z poczęstunkiem specjałami kuchni galicyjskiej, wielki tort na stulecie oraz uroczyste zamknięcie wadowickiej kapsuły czasu. O godzinie 16:00 w sali teatralnej WCK  miał miejsce wyjątkowy koncert "W domu ojczystym" w wykonaniu dzieci i młodzieży z placówek oświatowych naszej gminy. Program oparty został na utworach, które miały szczególny wydźwięk historyczny, społeczny, kulturalny lub religijny na przestrzeni ostatniego stulecia. 

 

 

(Marek Mędela/ew)

100%
0%
WARTO ZOBACZYĆ
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 0