Sławomir Obidzński złożył rezygnację z funkcji prezesa spółki Tauron Wydobycie, do której należą trzy kopalnie: w Libiążu, Brzeszczach oraz Jaworznie. Spółką kierował półtora miesiąca. Niewykluczone, że jeszcze w piątek rada nadzorcza wybierze nowe władze spółki. 

W czwartek wiceprezesi spółki podpisali porozumienie ze związkami zawodowymi. Zakłada ono, że jeszcze w tym miesiącu górnicy dostaną dodatkowe pieniądze - mówi Radiu Kraków Daniel Iwan, rzecznik Tauronu Wydobycie. "Wypłata to 1000 złotych brutto na osobę. Natomiast w tym momencie to średnia. Wypłata będzie liczona indywidualnie dla każdego pracownika, licząć liczbę przepracowanych dni w pierwszym półroczu 2019 roku. Ustalono również, że na poziomie grupy Tauron odbędą się przyspieszone rozmowy płacowe. Istotna jest rola rady społecznej. Te rozmowy będą miały miejsce jeszcze w sierpniu" - tłumaczy Daniel Iwan. 

 

 

Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80" poinformował natomiast w piątek, że nie akceptuje porozumienia podpisanego w spółce Tauron Wydobycie. W opinii związku, protestującym górnikom należą się realne i stałe podwyżki płac, a nie jednorazowe dodatki. Podkreślają, że rozmowy z zarządem miały odbyć się w piątek a związki zawodowe za ich plecami na kilka godzin przed spotkaniem podpisały niekorzystne porozumienie. "To nie jest żadne porozumienie. Uknute za plecami, szkoda słów. Przedstawiciele załogi, którzy mieli tu stać i dyskutować zjechali na dół do roboty. Wstyd i kompromitacja na starcie. Pożar nie został ugaszony, pożar tu dopiero będzie" - denerwowali się w rozmowie z reporterem Radia Kraków górnicy. 

"Przez lata górnicy i branża górnicza znosiła wiele wyrzeczeń. Kryzys, dekoniunktura, restrukturyzacja, potrzeba oszczędności i konieczność zabezpieczenia środków finansowych na inwestycje - powodów by ciąć prawa i zamrażać pensje było całe mnóstwo. Zawsze wtedy mówiono górnikom, że trzeba zacisnąć pasa po to, by później było lepiej. Teraz, gdy górnictwo prosperuje dobrze, osiąga zyski - spółki węglowe jakby zapomniały o tamtych obietnicach i nie wynagradzają górnikom należycie lat poświęceń, wyrzeczeń i ciężkiej pracy. To musi się zmienić!" - ocenił z kolei przewodniczący związku Bogusław Ziętek.

W spółce Tauron Wydobycie działają trzy zakłady górnicze: Sobieski w Jaworznie, Janina w Libiążu oraz Brzeszcze w Brzeszczach. W ub. roku kopalnie spółki wydobyły ponad 5 mln ton węgla (blisko 2,4 mln ton w Sobieskim, ponad 1,4 mln ton w Janinie i ponad 1,2 mln ton w Brzeszczach), przynosząc straty.

W połowie maja, podczas obrad sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa, zarząd firmy oraz minister energii Krzysztof Tchórzewski potwierdzili, że Tauron analizuje możliwe rozwiązania dla swoich aktywów górniczych, by zapewnić finansowanie koniecznych inwestycji w kopalniach. Rozważana jest m.in. - jak podała później grupa Tauron - możliwość zbycia kopalni Janina. Według nieoficjalnych informacji mogłaby ją przejąć grupa Węglokoks - jej nowy prezes Tomasz Heryszek potwierdził wiosną, że grupa jest zainteresowana pozyskaniem kolejnych aktywów wydobywczych.

Tauron Wydobycie realizuje obecnie duże inwestycje. Najważniejsze projekty to budowa szybu Grzegorz w kopalni Sobieski (do 2023-24 roku), budowa poziomu 800 m w Janinie (do przełomu lat 2021/21) oraz program inwestycyjny w Brzeszczach. Ich efektem ma być zwiększenie wydobycia i przywrócenie rentowności działania.

W końcu kwietnia br. działająca w grupie Tauron Rada Społeczna, skupiająca przedstawicieli związków zawodowych, zawarła z zarządem grupy tzw. porozumienie ramowe, przewidujące m.in. średnio tysiąc zł brutto jednorazowej premii i gwarancję wznowienia rozmów płacowych we wrześniu. Na tej podstawie w niektórych spółkach grupy Tauron zawarto następnie szczegółowe porozumienia, których zapisy nie mogły być mniej korzystne niż w porozumieniu ramowym. W spółce Tauron Wydobycie takie porozumienie podpisano 16 maja. Wysokość nagrody dla poszczególnych pracowników była tam uzależniona od ich zaangażowania w pracę i liczby dniówek przepracowanych od początku roku.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(Marek Mędela/materiały prasowe/PAP/ko)