- Decydenci przyznają nam rację - mówi Radiu Kraków Grzegorz Wnętrzak ze Stowarzyszenia Beskidzki Dom. - Merytorycznie nie mogą nam zarzucić, że domagamy się czegoś, co nam się nie należy. Wschodnia część województwa śląskiego była i jest historycznie Małopolską. Nie negują tego, ale nie chcą się tym tematem zajmować. Być może są to jakieś względy polityczne, bardziej w kontekście własnych interesów personalnych czy też partyjnych. Tego tematu boją się zarówno politycy w Krakowie, jak i województwie śląskim.

Jesienią ruszy szeroka akcja informacyjna na ten temat. Jej zwolennicy chcą dotrzeć do kandydatów na posłów, bo to oni mogą przygotować przygotować ustawę o oficjalnej zmianie nazwy województwa.

Inicjatorzy zmiany nazwy zapowiadają też starania o zmianę herbu województwa śląskiego. Chcą, aby uwzględnione w nim były elementy związane z historyczną Małopolską. Przygotowują też białą księgę nazw, w której zwrócą uwagę na problem nieprecyzyjnych nazw. Chodzi o to, żeby zachować poprawność historyczną  i kulturową.

Grzegorz Wnętrzak ze Stowarzyszenia Beskidzki Dom jako przykład podaje między innymi nazwę "Śląskie Kuratorium Oświaty", które w jego ocenie powinno nazywać się Wojewódzkim Kuratorium Oświaty w Katowicach.  

Inicjatywę zmiany nazwy województwa śląskiego na śląsko-małopolskie w lutym zgłosili przedstawiciele kilku stowarzyszeń. Złożyli w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach petycję w tej sprawie. Przekonywali, że obecna nazwa nie uwzględnia historii znacznej części województwa. Chodzi między innymi o Zagłębie, ziemię żywiecką, Jaworzno czy okolice Częstochowy - czyli historyczną Małopolskę.

 

Marek Mędela/jgk


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.