|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Dziennikarz Wojciech Jagielski odsłoni swoją tablicę w Alei Pisarzy

Dziennikarz i pisarz Wojciech Jagielski dołączy w piątek do grona artystów pióra uhonorowanych tablicą w Alei Pisarzy przy Galerii Książki w Oświęcimiu – poinformowała w środę wiceszefowa oświęcimskiej książnicy Mariola Talewicz.

By Rafał Komorowski - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=60777362

Na tablicy z brązu znajdzie się cytat z twórczości Jagielskiego, który on sam zaproponował. „Brzmi +Wyruszyć w drogę wydaje się pierwszym i koniecznym warunkiem wszelkiej odmiany i poprawy życia+. Cytat pochodzi z ostatniej książki autora +Na wschód od zachodu+” – powiedziała Talewicz.

Jagielski urodził się w 1960 r. Jako dziennikarz pracował m.in. w Polskiej Agencji Prasowej i "Gazecie Wyborczej". Jest członkiem redakcji "Tygodnika Powszechnego". Spod jego pióra wyszły książki m.in. o sprawach Kaukazu, Afganistanu i Ugandy.

O wyborze pisarza, który jest honorowany tablicą w Alei Pisarzy, decyduje kapituła. Zasiadają w niej pisarze, krytycy literatury i pracownicy naukowi. Członek kapituły prof. Krzysztof Zajas z Uniwersytetu Jagiellońskiego uzasadniając wybór Jagielskiego zaznaczył, że „jest jednym z najlepszych i najważniejszych przedstawicieli polskiej szkoły reportażu”.

„Uczeń Ryszarda Kapuścińskiego i Hanny Krall, specjalista od Bliskiego Wschodu, Kaukazu i Afryki. W swoich książkach stara się przebić przez zaporę różnic kulturowych, etnicznych i wyznaniowych, by dotrzeć do perspektywy zwykłego człowieka, przeciętnego mieszkańca odległych, peryferyjnych regionów. Jest reporterem uczestniczącym, często z narażeniem życia dociera w bezpośrednie sąsiedztwo konfliktów zbrojnych, chce dotknąć żywej tkanki aktualnych wydarzeń” – wskazał.

Idea Alei nawiązuje do podobnych inicjatyw, które honorują aktorów, muzyków lub sportowców. W Oświęcimiu wyróżniona została sztuka słowa, która ma ogromną wartość kulturową. Projekt realizowany jest od 2012 r. Dotychczas na trotuarze przed miejską biblioteką publiczną zwaną Galerią Książki tablice odsłonili już: Wanda Chotomska, Urszula Kozioł, Hanna Krall, Ewa Lipska, Dorota Masłowska, Zofia Posmysz, Olga Tokarczuk, Marek Bieńczyk, Janusz Głowacki, Ryszard Krynicki, Wiesław Myśliwski, Andrzej Stasiuk, Mariusz Szczygieł i Marcin Świetlicki.

 

 

 

(PAP/ko)

0%
0%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 0