Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Chrzanów zaczyna mieć problem z... nadmiarem wody

W Chrzanowie stale podnosi się poziom wód gruntowych. Woda zaczyna zatapiać najniżej położone części miasta. Zalewa dawny kamieniołom przy ulicy Fabrycznej w dzielnicy Fablok, ostatnio rozlewisko pojawiło się też w pobliżu cmentarza żydowskiego.

fot: Marek Mędela

Chrzanów zaczyna podtapiać woda. Choć katastrofy nie trzeba się obawiać, mieszkańcy z niepokojem obserwują wodę pojawiającą się w nieckach w najniżej położonych częściach miasta. Rozlewisko niedawno pojawiło się w pobliżu cmentarza żydowskiego. Woda zatapia też nieczynny od prawie stu lat kamieniołom przy ulicy Fabrycznej w chrzanowskim Fabloku. 

Co się dzieje? Odpowiedzi trzeba szukać pod ziemią. Woda, która wypełnia dawny kamieniołom, to efekt zamknięcia kilka lat temu kopalni Trzebionka, która działała na granicy Chrzanowa i Trzebini. "Siedem lat temu kopalnia Trzebionka została wyłączona z eksploatacji. Wtedy zaprzestano pompowania wody i ona zaczęła wypełniać korytarze pokopalniane. Szacowano, że dopiero za 40-50 lat woda zostanie zauważona i problem się pojawi. Niestety ten czas jest zdecydowanie krótszy" - mówi Szymon Wyrwik z wodociągów w Chrzanowie.

fot: Marek Mędela

Lustro wody w dawnym kamieniołomie podnosi się bardzo szybko - o około 30, 40 centymetrów miesięcznie. Zatapianiu Chrzanowa przyglądają się już specjaliści z Akademii Górniczo-Hutniczej. Za miesiąc mają przedstawić raport swoich badań.

Tym samym historia zatacza koło. W 1931 roku, po zatopieniu kopalni rud ołowiu Matylda, kamieniołom przy ulicy Fabrycznej też zalała woda. Powstał zalew nazywany przez mieszkańców "Morskim Okiem". Było to popularne kąpielisko, na brzegu którego działała nawet przystań kajakowa. Tak było do lat 50. XX wieku. Wówczas - po wznowieniu wydobycia w kopalni Matylda - kamieniołom został osuszony. Teraz znów wypełnia go woda. 

fot: Marek Mędela

 

 

 

 

(Marek Mędela/ko)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię