Aby otrzymać finansowe wsparcie w wysokości 12 tys. zł i zakwalifikować się do programu mentoringowego, w który zaangażują się wszyscy członkowie kapituły, aplikujący będą musieli przekonać jury, że myślą nieszablonowo, a ich pomysły na rozwój są niestandardowe.

Jak podkreślono podczas czwartkowej konferencji prasowej, podczas której ogłoszono nabór, celem stypendium jest podniesienie jakości edukacji w Polsce, a także zaangażowanie uczniów i studentów w inicjatywy społeczne. Organizatorzy chcą także wspierać ich w rolach liderów organizacji i stowarzyszeń.

W pierwszej edycji o nagrodę walczyło ponad 160 osób, z których wybrano dziewięciu finalistów - pasjonatów medycyny, architektury czy języków obcych. Ostatecznie laureatką została uczennica jednego z krakowskich techników Agnieszka Pałka. Otrzymane środki przeznaczyła m.in. na wsparcie założonej przez siebie fundacji SEED, której celem jest nauka przedsiębiorczości.

"Dajemy młodym ludziom przestrzeń do zdobywania doświadczenia, budujemy społeczność aktywnych osób w wieku 16-20 lat, które są uczniami szkół średnich. Tworzymy programy stażowe w dużych przedsiębiorstwach, jesteśmy w kontakcie z takimi firmami jak Microsoft, Amazon, by dać młodym ludziom przestrzeń do rozwoju w dużych korporacjach, ale z mentoringiem osób, które mogą im pokazać, w jaki sposób się rozwijać" - wyjaśniła. Dodała, że obecnie chce się dostać na studia w USA, w czym pomóc może jej list polecający, napisany przez członków kapituły.

Osoby, które w tym roku chciałby powalczyć o stypendium, mogą aplikować do 28 listopada. Kandydatów mogą zgłaszać też osoby trzecie. Do wniosku należy dołączyć m.in. referencje i opinie, potwierdzenie dotychczasowych osiągnięć i form zaangażowania kandydata. Spośród wszystkich wniosków kapituła wybierze dziesięciu finalistów, z którymi przeprowadzi rozmowy.

Członkami kapituły stypendium są prof. Piotr Buła - dyrektor Krakowskiej Szkoły Biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Michał Glijer - przedsiębiorca i menedżer, Joanna Heidtman - psycholog, socjolog i trenerka biznesu, Marek Kamiński - podróżnik, Przemysław Powalacz - menedżer, Artur Rzepecki - coach i doradca menedżerów, Zuzanna Skalska - badaczka trendów, Krzysztof Wróbel - doktor nauk medycznych, kardiochirurg, Szymon Ziobrowski - dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz Krzysztof Głuchowski, dyrektor Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie, menedżer kultury.

Więcej szczegółów znaleźć można na stronie https://stypendiumwyspianskiego.pl/

 

PAP/bp

 

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.