|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Premier Mateusz Morawiecki: bardzo dziękuję za pracę wszystkich służb

Bardzo dziękuję za pracę wszystkich służb. To naprawdę było dzisiaj bardzo ważne, żeby zapobiegać potencjalnym szkodom, a tam gdzie one już wystąpiły, żeby likwidować skutki tych szkód - mówił Morawiecki na czwartkowym wieczornym posiedzeniu sztabu kryzysowego w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim.

fot: PAP/Łukasz Gągulski

W spotkaniu uczestniczyli ministrowie, wojewodowie i przedstawiciele służb. Premier podkreślił bardzo dobrą koordynację ich pracy i współpracę z samorządowcami.

"Spotykaliśmy się z wieloma mieszkańcami, którzy byli w trudnej sytuacji. Staramy się pomagać, ta pomoc sąsiedzka też jest bardzo widoczna. Chciałem w tym momencie bardzo wszystkim podziękować" - mówił Mateusz Morawicki. "Dziękuję za bardzo dobrą koordynację, za ochronę życia, dobytku i mienia. Te starania musimy kontynuować" - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania sztabu kryzysowego w urzędzie wojewódzkim w Krakowie. "Zapraszam w piątek na godz. 9 na spotkanie sztabu kryzysowego, wojewodów: małopolskiego, śląskiego, podkarpackiego oraz świętokrzyskiego, w związku z przewidywanymi falami kulminacyjnymi w nocy" - dodał.

Wieczorem w Krakowie w związku z przekroczeniem przez Wisłę stanu alarmowego (5,2 m) wprowadzony został alarm powodziowy.

Komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Leszek Suski poinformował na posiedzeniu sztabu, że fala kulminacyjna będzie przechodziła przez Kraków w piątek między g. 8 rano a 14 i zgodnie z prognozami powinna mieć wysokość ok. 583 cm.

"Będziemy monitorować tę falę, która będzie napływała w stronę Krakowa, całą noc. Gdyby doszło do zagrożenia, dysponujemy odpowiednimi siłami i środkami, nawet nie musieliśmy do tej pory uruchamiać Centralnego Odwodu Operacyjnego" – zapewnił Suski. Dodał, że służby są przygotowane na zagrożenie tą falą, choć według najnowszych prognoz i analiz nie powinno się nic wydarzyć.

Komendant główny PSP poinformował, że od północy do g. 15.00 w czwartek strażacy interweniowali w kraju blisko 1,8 tys. razy: najczęściej w woj. małopolskim i śląskim "I te interwencje w najbliższym czasie będą rosły. Nie są to interwencje ratownicze tylko pomocowe" – zaznaczył Suski.

Szef MSWiA Joachim Brudziński mówił, że w związku z pogodą i znaczną liczbą prowadzonych w Krakowie remontów już w czwartek doszło w mieście do sporych utrudnień w ruchu drogowym, dlatego w piątek dodatkowi funkcjonariusze drogówki mają pełnić służbę w godzinach porannego i popołudniowego szczytu, żeby rozładować korki.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk powiedział, że w czwartek wieczorem zdecydowano o wprowadzeniu między stacjami Kraków Główny osobowy a Kraków Płaszów ograniczenia prędkości pociągów do 20 km/h. Dyrektor krakowskiego oddziału GDDKiA Tomasz Pałasiński zapewnił, że wszystkie drogi krajowe w Małopolsce są przejezdne, choć na niektórych z nich są utrudnienia związane z podtopieniami terenów przyległych m.in. w Klęczy Dolnej, Jaśkowicach, Nowym Brzesku i Frycowej - tam są ograniczenia prędkości ruchu. Na autostradzie A4 na węzłach Sidzina i Łagiewniki rowy drogowe wypełniły się wodą w ponad 90 proc. "Poziom wody ustabilizował się i nie zagraża to zalaniu autostrady A4" – powiedział Pałasiński.

Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta w Krakowie Bogdan Klimek poinformował, że najpoważniejsza sytuacja panuje w Krakowie-Bieżanowie, gdzie trwa walka z podtopieniami wzdłuż rzeki Serafy. W piątek w tym rejonie mają pomagać żołnierze. "Rzeka Serafa na ten moment jest dalej w korycie" – zapewnił Klimek. Dodał, że poziom wody w zbiorniku w Bieżanowie – gdzie był w czwartek premier – powinien nadal opadać. "Widzimy pewne objawy przeciekania wałów na Serafie, ale trwa uszczelnianie i myślę, że jeżeli woda nie przeleje się przez koronę wałów nie powinno się nic wydarzyć" – dodał.

Klimek mówił, że na stopniu wodnym "Kościuszko" jedna ze śluz odmówiła posłuszeństwa i trzeba było ją przykryć workami z piachem. Poinformował również o konieczności zamknięcia dwóch pasów drogi pod rondem Grunwaldzkim w Krakowie.

Dyrektor RZGW Wody Polskie Małgorzata Sikora poinformowała, że zbiorniki retencyjne w regionie – mimo zwiększonych dopływów do nich – mają rezerwę powodziową.

Według synoptyków w nocy może spaść w Małopolsce miejscami jeszcze do 40 mm deszczu na metr kw. W piątek opady deszczu mają być przelotnie – lokalnie do 20 mm na m kw. Stany alarmowe na rzekach przekroczone są w Małopolsce w 13 miejscach, a stany ostrzegawcze w 27.

W piątek rano ponownie o g. 9.00 ma się odbyć posiedzenie wojewódzkiego sztabu zarządzania kryzysowego z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego.

 

PAP/bp

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

43%
57%