"Prace będą prowadzone w czterech zespołach. Robimy rezonans magnetyczny mózgu. Następnie zespół psychologii dziecięcej przebada dokładnie problemy zachowania dzieci: czasy reakcji, męczenie się, IQ. Trzecim składnikiem jest porządna epidemiologia środowiskowa - bo na mózg wpływa mnóstwo rzeczy: to, czy mieszka się na wsi, czy w mieście, wykształcenie, dieta... I wreszcie mamy zespół, który będzie robił modele zanieczyszczeń powietrza, żeby wiedzieć kto i kiedy otrzymał daną dawkę smogu" - wyjaśnia w rozmowie z Radiem Kraków prof. Marcin Szwed z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

Naukowcy przebadają dzieci  w wieku 10-13 lat,  ze zdiagnozowanym ADHD, jak i  bez jawnych problemów neuropsychologicznych. Chcą znaleźć odpowiedź na pytanie, które konkretnie szlaki nerwowe lub które części rozwijającego się mózgu są uszkadzane przez zanieczyszczenia powietrza. 

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że zanieczyszczenie powietrza to jedno z najważniejszych zagrożeń dla zdrowia. Już wiadomo, że toksyczne cząsteczki przedostające się z powietrza do organizmu mogą spowodować stany zapalne i uszkodzenia we wszystkich niemal tkankach i narządach. Ostatnio coraz częściej mówi się też o tym, że smog obniża płodność, a kobiety ciężarne oddychające zanieczyszczonym powietrzem są narażone na poronienia oraz rodzą dzieci o mniejszej masie ciała, które są – prawdopodobnie – podatniejsze na występowanie zaburzeń neurorozwojowych, takich jak ADHD. 

Prace będą prowadzone cztery lata przez Instytut Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Instytut Ochrony Środowiska w Warszawie. 

 

 

(Ewa Szkurłat/ew)


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.