Co roku, część autorów nawiązuje do aktualnej sytuacji. Tym razem nie mogło zabraknąć motywów związanych z sytuacją epidemiczną - podkreśla Małgorzata Niechaj z Muzeum Krakowa.

"W wielu szopkach się pojawiają maseczki na postaciach historycznych. Jeden z szopkarzy powiedział, że póki co nie udowodniono, że gady i płazy podlegają pandemii, więc smok będzie bez maseczki, ale już kwiaciarka, krakowiacy i tym podobne postaci na pewno" - relacjonuje Niechaj.

Dodatkowo pandemia sprawiła, że konkursem zainteresowały się zupełnie nowe osoby.

"Mamy już ileś zgłoszeń seniorów. Takich seniorów emerytów, którzy siedzą zamknięci w domach i zrobili pierwszy raz szopkę. Z 10 mamy takich szopek od osób, które nigdy nie robiły. Myślę, że w tym kierunku pandemia jakoś się przyczyniła, ale niestety zabrała nam dzieci. Dzieci nie ma w szkołach, więc nie ma grupowych szopek" - mówi Małgorzata Niechaj

W tym roku nie mogło zabraknąć prac także tych najbardziej doświadczonych szopkarzy. Maciej Moszew startuje w konkursie po raz 60.

"Uwieczniłem to nawet na szopce łacińskim napisem, że jest to mój 60. konkurs" - mówi pan Maciej.

Marek Markowski jest autorem najwyższej szopki dopuszczonej do tegorocznego konkursu.

"Ma 3,70 wzrostu. Poświęcona jest tematycznie wyłącznie jednej dzielnicy w zasadzie, zachodniej dzielnicy Krakowa, czyli Zwierzyńcowi, ale w tym takim trochę szerszym znaczeniu, czyli Zwierzyniec to jest Wola Justowska plus Nowa Wieś Narodowa, czyli dawne przysiółki, a w tej chwili już części Krakowa. Tam się rodziły te tradycje krakowskie" - wyjaśnia Markowski.

Szopki są oceniane w różnych kategoriach według podziałów wiekowych i wielkości. Sąd konkursowy, który będzie obradował w tym roku online, przyzna punkty w skali od jednego do pięciu za nawiązanie do tradycji, kolorystykę, architekturę, lalki, elementy ruchome, dekoracyjność, nowatorstwo oraz ogólne wrażenia estetyczne.

Mieczysław Czuma, krakauerolog, ma nadzieję, że przeprowadzenie tegorocznego konkursu online to tylko epizod w historii Krakowa.

"Ja sobie nie wyobrażam tych szopek, motywów krakowskich, żeby one były oderwane od tego krajobrazu" - mówi Czuma.

Wyniki konkursu poznamy w niedzielę. Muzeum Krakowa na tę okoliczność zorganizuje specjalną transmisję.

 

Magdalena Zbylut-Wiśniewska/łk


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.