Oględziny przeprowadzone w budynku Jordanówki wskazały, że jedyną częścią, która zachowała się w dobrym stanie, jest betonowe podpiwniczenie. Przeciekający dach i pomieszczenia pawilonu nie nadają się do remontu, dlatego też Zarząd Zieleni Miejskiej bierze pod uwagę rozbiórkę istniejącej konstrukcji.

Na jej miejscu miałaby pojawić się nowa, wybudowana zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków. Urzędnicy podkreślają, że na razie trudno mówić o nowym pomyśle na zagospodarowanie, biorąc pod uwagę fatalny stan budynku i konieczność stworzenia go właściwie od nowa.

Albo zostanie odbudowany w formie jaka jest obecnie, albo powrócimy do budynku, który powstał podczas tworzenia parku - wyjaśnia Jarosław Tabor z Zarządu Zieleni Miejskiej. Pytany o pomysły na zagospodarowanie odbudowanego pawilonu podkreślił, że urząd na razie nie ma sprecyzowanej koncepcji, ale pojawiają się pewne sugestie. Chcielibyśmy, by pozostała funkcja kawiarniana, do czego krakowianie się przyzwyczaili. Można tez dodać funkcję wystawienniczą, opowiadającą o idei doktora Jordana - mówi.

Zdaniem aktywistki Natalii Nazim decyzje związane z przyszłym zagospodarowaniem należałoby podejmować już teraz, aby przyszły obiekt mógł zostać zaprojektowany na potrzeby nowego najemcy. To czas, by poznać zdanie mieszkańców. Z rozmów z krakowianami wynika, że chcą, by budynek służył dzieciom - dodaje.

Dyrekcja Centrum Młodzieży imienia Henryka Jordana, które jest instytucją miejską - podkreśla, że już od jakiegoś czasu zabiega o przejęcie tego budynku, aby prowadzić tam zajęcia dla dzieci i młodzież -  Mówi Bartłomiej Kocurek - dyrektor centrum. Dodał, że Centrum Młodzieży jest gotowe zająć się koordynacją działań związanych z budową nowego obiektu, co również deklarowało w pismach do prezydenta miasta. Pytany o pomysł utworzenia tam miejsca pamięci doktora Henryka Jordana odpowiada, że Jordan byłby najszczęśliwszy, gdyby w miejscu jego pamięci były uśmiechnięte twarze dzieci.

Natalia Nazim podkreśla, że miasto powinno dobrze zastanowić się nad zagospodarowaniem tego miejsca biorąc pod uwagę co urzędnicy zastali na miejscu po tym jak wygasła 25-letnia umowa najmu z Towarzystwem Parku imienia Henryka Jordana. Fundacja przez te lata wynajmowała budynek praktycznie za darmo, doprowadzając go do ruiny, nie stawia w dobrym świetle fundacji i władz miasta. Teraz mieszkańcy muszą ponieść koszty odbudowy obiektu.

Konkretne decyzje w sprawie przyszłości Jordanówki mają zapaść wiosną tego roku.

 

 

 


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

 

 

 

Joanna Orszulak/ko/bp