Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Niewidomi mówią dość po wypadku pani Bożeny

  • Kraków
  • date_range Środa, 2019.10.16 12:31 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:57 )
Niewidomi i słabowidzący mówią dość i zawiązują koalicję przeciwko porozrzucanym i stwarzającym zagrożenie elektrycznym hulajnogom w Krakowie. Impulsem do działania stała się historia pani Bożeny, która zrobiła sobie krzywdę potykając się o niespodziewaną przeszkodę. Jak przekonuje, niewidomi poruszający się z laską nie zawsze są w stanie wyczuć leżącą hulajnogę.

Zdjęcie ilustracyjne. / Fot. Lucyna Zaleska

Posłuchaj co mówi pani Bożena
Hulajnogi porozrzucane po Krakowie

Do wypadku doszło w poniedziałek, w okolicach rynku Dębnickiego, kiedy pani Bożena szła do pracy. "Gdy się potknęłam, podeszła nieznajoma pani i udzieliła mi pomocy. Wtedy się dowiedziałam, że się potknęłam o hulajnogę. Poobdzierałam sobie nogi i uderzyłam się bardzo mocno w kolano. Człowiek jest w szoku i nie wie, co ma robić. W późniejszym czasie zadzwoniłam na straż miejską, która umyła od tego ręce" - mówi pokrzywdzona.

- My zgłaszamy taki incydent do krakowskiego MPO, które jest zobowiązane do usunięcia takiej hulajnogi i przekazania do biura rzeczy znalezionych. Nie należy oczekiwać, że straż będzie łapać sprawców. Zazwyczaj nie jest to możliwe - mówi Edyta Ćwiklik ze straży miejskiej.

Tylko we wtorek strażnicy przekazali do krakowskiego MPO 26 takich przypadków. Źle zaparkowane hulajnogi zbierane są też przez Zarząd Dróg Miasta Krakowa oraz Zarząd Zieleni Miejskiej. Jak przyznaje Michał Pyclik z ZDMK, dziennie pracownicy zbierają z krakowskich chodników kilkanaście takich pojazdów. "Nie jest tak, że wszystkie są zaparkowane źle. Te, które są w miejscach niebezpiecznych, staramy się usuwać. Czasem są tak zostawione, że pod wpływem wiatru mogą wpaść pod samochód. Usuwamy takie pojazdy. To miasto stara się robić" - mówi.

Jak nie trudno policzyć, dziennie do biura rzeczy znalezionych trafia od 50iu do nawet stu hulajnóg. Zdarza się, że magazyn jest nimi wypełniony po brzegi nim pojazdy odbiorą firmy wynajmujące hulajnogi. I wtedy zabawa zaczyna się od nowa.

Z inicjatywą wyszło krakowskie Centrum dla Osób Niewidomych i Słabowidzących przy ulicy Tynieckiej. Zaczynają prowadzić rozmowy z instytucjami wspierającymi osoby niepełnosprawne. Oczekują organizacji kampanii społecznej mówiącej o problemie oraz wypracowaniu rozwiązań, które uniemożliwią zostawianie hulajnóg w każdym możliwym miejscu.

Jak przekonuje Marcin Dębski, dyrektor Centrum dla osób Niewidzących i Słabowidzących przy ulicy Tynieckiej, pierwsze rozmowy już trwają. "Będziemy rozmawiać z rzecznikiem ds. osób niepełnosprawnych. Chcemy też rozmawiać z panią Kojs-Żurek, która jest szefową wydziału spraw społecznych w Krakowie. Będziemy dyskutować także z Polskim Związkiem Niewidomych. Oczekujemy takich rozwiązań, żeby tych hulajnóg nie było na ścieżkach, po których poruszają się ludzie" - mówi.

Dzisiaj w Zarządzie Transportu Publicznego w Krakowie odbyło się też spotkanie z przedstawicielami firm wypożyczających hulajnogi. Dobrą informacją jest to, że nikt nie udaje, że problemu nie ma. Jednym z rozwiązań jest deklaracja braku prowadzenia tych usług w samym centrum - czyli w obszarze Parku Kulturowego:

Obie strony są gotowe do rozmowy i wypracowania wspólnego stanowiska, które nie będzie łatwe. Samo urządzenie nie jest złe, tylko trzeba ustalic zasady korzystania z niego. Nie ułatwia tego brak przepisów na poziomie krajowym - i jak dodaje Łukasz Franek dyrektor ZTP, firmy zobowiązały się też do intensywniejszego zbierania źle zaparkowanych hulajnóg i zwracania uwagi użytkownikom co do ich porządkowania.

Kolejne spotkanie ma odbyć się za około dwa tygodnie, gdzie być może zostaną wypracowane już konkretne rozwiązania. Interwencję w sprawie elektrycznych hulajnóg zapowiedział też kilka dni temu prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. W nowej kadencji Sejmu na ręce ministra infrastruktury złożyć gotowy projekt ustawy regulującej poruszanie się hulajnogami po miastach. Wszyscy są zgodni, że przydałyby się też rozwiązania systemowe i ogólnopolskie.

Przydałoby się też trochę kultury niektórych ich użytkowników - o czym Państwo szeroko dyskutujecie na naszym profilu na facebooku
pod tym artykułem. Wstawiacie również zdjęcia ze źle postawionymi hulajnogami. Zapraszamy też do kontaktu sms pod numerem 4080
oraz mailowego pod adresem [email protected]


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

 

(Tomasz Bździkot/ko)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 14:32

    XXIX Dni Bieżanowa

  • 14:31

    Grzybobójczy polimer

  • 14:26

    Plenerowe wydarzenia Centrum Kultury Podgórza

  • 14:23

    Jak znaleźć informacje na temat legalizacji pobytu czy zezwoleń na pracę cudzoziemców w Małopolsce?

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię