|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Nie zabudują okolic Wawelu. Prezydent zmienia zdanie

Powraca temat kontrowersyjnego planu, który może otworzyć deweloperom furtkę do zabudowy atrakcyjnych terenów naprzeciw Wawelu. Władze miasta – m.in. po prośbach dewelopera – dały zielone światło na zmianę planu, który chronił Stare Dębniki przed niekontrolowaną zabudową. Sprawę opisał portal Onet.pl w połowie lipca. Po tej publikacji radni zapowiedzieli, że uchwała o zmianie zapisów trafi do kosza. Głosowanie w tej sprawie w najbliższą środę - czytamy na portalu Onet.pl.

Fot. Onet/mat.prasowe

Władze Krakowa – przy zgodzie radnych – przystąpiły do opracowania nowego planu dla Dębnik. O zmianę dotychczasowego dokumentu poprosił m.in. prywatny inwestor, który przejął grunt należący do przedszkola numer 67. Obecny plan na tym terenie pozwala jedynie na powstanie szkoły czy budynków związanych z kulturą. Inwestor – w złożonym do urzędu wniosku – poprosił jednak o zmianę przeznaczenia tego gruntu pod budowę bloków. Zastanawiających przykładów jest więcej. W projekcie zostały "wycięte" trzy obszary, które obejmuje dotychczasowy plan. Nowy dokument ma objąć teren ulicy Zamkowej. Ten znajduje się naprzeciwko Wawelu i jest chroniony planem "Bulwary Wisły". O zmianę poprosił deweloper.

Obszar pomiędzy ulicami Konopnickiej, Monte Cassino, Nowaczyńskiego oraz wałem Wisły chroniony jest planem zagospodarowania "Dębniki", który obowiązuje tam od 2011 roku. Prace nad nim trwały kilka lat. Powodem były m.in. długie konsultacje społeczne z mieszkańcami, którzy chcieli chronić teren przed zakusami deweloperów. Stare Dębniki to kameralna część miasta, z niską zabudową i bardzo dobrą lokalizacją, tuż przy Wiśle i kilka minut od Wawelu.

Po tekście Onetu w sprawę zaangażowali się miejscy radni. Co prawda, najpierw poparli zmianę planu, ale zmienili zdanie. Zapowiedzieli oni w lipcu, że podczas najbliższej sesji rady miasta, zgłoszą oni projekt uchwały, który będzie nakazywał władzom miasta odstąpienie od kontrowersyjnego planu. Pierwsza powakacyjna sesja krakowskiej rady odbędzie się w najbliższą środę. Jednak krakowscy radni nie będą musieli zgłaszać projekt uchwały.

Powód? Prezydent Jacek Majchrowski podpisał nowy dokument, z którego wynika, że pod obrady miasta ma trafić prezydencki projekt uchwały o odstąpieniu od przygotowania nowego planu dla Dębnik. Choć jeszcze na początku roku władze miasta popierały stworzenie nowego dokumentu dla tej części miasta.

Tymczasem nad projektem w środę zagłosują miejscy radni. Jeśli zagłosują tak, jak zapowiadają, to kontrowersyjny projekt ostatecznie trafi do kosza.

 

 

Dawid Serafin, Onet.pl

100%
0%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 5

słuchacz

Poniedziałek, 27 sierpnia 2018, 17:52

Majchrowski betoniarz się czaii , a za koterbe dał prawnika, co się prawnik zna na urbanistyce, oczywiście nic się nie zna

Odpowiedz

Ehh

Poniedziałek, 27 sierpnia 2018, 17:33

Serio?W blizszej odległości powstało w ostatnich latach i dalej powstaje sporo nowych budynków z bezpośrednią panoramą na Wawel i dużo większą uciążliwościa,chyba nowy inwestor,albo...konkurencja.

Odpowiedz

Tub€k

Poniedziałek, 27 sierpnia 2018, 16:32

Betonowy wymięka, bo boi się przegranej. Byle to nie zaskutkowało wyborem Wasserman, bo tego Kraków nie wytrzyma. Jedynym wyjściem jest Gibała.

Odpowiedz

wybor/ca

Poniedziałek, 27 sierpnia 2018, 15:01

Mam nadzieję że nowym prezydentem będzie Gibała i zrobi porządek z tym dziadostwem. Nie wierzę Majchrowskiemu, przeciągnie do wyborów, a potem znowu to samo.

Odpowiedz

Poniedziałek, 27 sierpnia 2018, 10:48

Wybory, wybory...

Odpowiedz