Zabytkowy budynek od lat popadał w ruinę. 4 lata temu rozpoczął się remont, który trwa do dzisiaj, choć zdaniem niektórych aktywistów obecnie nic tam się nie dzieje. Po namowach, zgodę na rozpoczęcie rozmów co do sprzedaży wyraził prywatny właściciel, który odmówił jednak oficjalnego komentarza. Interpelację w tej sprawie złożyła radna Małgorzata Jantos. "Właściciel zwrócił uwagę, że po raz pierwszy ktoś z miasta porozmawiał z nim na ten temat. Potrzebował tygodnia, oddzwonił do mnie i wyjaśnił, że po rozmowach z rodziną jest gotów do negocjacji zmierzających w kierunku sprzedaży Kossakówki. Rozmowy z właścicielem przeprowadzono, reszta zostaje w rękach prezydenta" - wyjaśnia Radiu Kraków radna Jantos. 

Miasto Kraków rzeczywiście jest zainteresowane rozmowami na temat odkupienia Kossakówki. Jak mówi rzecznik prezydenta miasta Monika Chylaszek, Jacek Majchrowski już kilka lat temu chciał, by willa sławnej rodziny artystów stała się własnością miasta. "Wtedy sytuacja tego obiektu była bardziej skomplikowana. Było wielu właścicieli, niektórzy byli poza Polską. Trudno było znaleźć jedną osobę do rozmów. Potem udało się obecnemu właścicielowi scalić tę własność. On to remontował, wydawałoby się, że ma pomysł na tę posiadłość. Nie było więc podstaw, żeby z nim rozmawiać o kupnie" - podkreśla Chylaszek.

Na razie nie wiadomo, jaka byłaby wartość takiej transakcji. "Dziś nie wiemy, o jakiej kwocie mówimy i czy znajdzie się ona w budżecie miasta" - zaznacza rzecznik prezydenta Krakowa. Znakiem zapytania jest też przeznaczenie tego budynku. Jeszcze kilka lat temu nie były w nim planowane usługi publiczne, takie jak na przykład przedszkole. Wśród propozycji przeznaczenia dla Kossakówki, które ostatnio się pojawiły była: galeria sztuki, muzeum lub funkcja mieszkalna. "To miejsce zdecydowanie nietuzinkowe, to tu w czasie II RP spotykali się tacy ludzie jak Conrad, Tuwim. Miejsce zdecydowanie zasługuje na uhonorowanie. Byłoby świetnie, gdyby powstało tu np. muzeum rodu Kossaków" - proponuje dr Marcin Gadocha z Uniwersytetu Pedagogicznego. 

 

Inną, wstępną wizję ma już prezydent Jacek Majchrowski. "Tu mogłoby być Centrum Dialogu - duże i dobrze skomunikowane, gdzie można by omawiać wszelkie sprawy dotyczące miasta" - mówi Majchrowski. 

W XIX-wiecznej willi wychowało się kilka pokoleń rodziny Kossaków. W ostatnich latach była częściowo remontowana przy udziale pieniędzy ze strony Społecznego Komitetu Ochrony Zabytków Krakowa.

 


 

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

 

(Bartłomiej Grzankowski/ko)