|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Kolejny odcinek obwodnicy Skawiny udostępniony dla kierowców

To koniec korków na drodze krajowej nr 44 z Krakowa do Oświęcimia. I koniec korków w centrum Skawiny. Taką przynajmniej nadzieję mają mieszkańcy i drogowcy. Przejezdny jest już kluczowy odcinek obwodnicy, od ulicy Energetyków do "44-ki" w Rzozowie. Inwestycja miała roczne opóźnienie, ale wreszcie jest! Co ważne, od teraz droga krajowa numer 44 będzie biegła właśnie obwodnicą, a nie przez ścisłe centrum Skawiny.

Fot. Maciej Skowronek

- Odetchną z ulgą mieszkańcy Skawiny, ale przede wszystkim rzesze kierowców, którzy przejeżdżają tędy z Krakowa do Oświęcimia i do tej pory tracili czas w korkach. W Skawinie będzie czystsze powietrze, bo ruch ciężarówek przeniesie się na obwodnicę. I przede wszystkim w centrum miasta będzie spokojniej - podkreślił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, obecny na otwarciu.

Nowt, 2-kilometrowy fragemnt obwodnicy definitywnie wyprowadza ruch poza Skawinę. Mało tego, właśnie tędy od teraz przebiega droga krajowa numer 44. Chodzi o to, aby kierowcy wiedzieli, że jadąc tranzytem w kierunku Oświęcimia, mają się kierować właśnie na obwodnicę.

- Droga biegnąca przez centrum miasta idzie pod Zarząd Dróg Wojewódzkich. W porozumieniu z samorządami zapadnie decyzja czy tak już zostanie czy też będzie to drogą powiartowa lub gminna - tłumaczy Tomasz Pałasiński, szef krakowskiego oddziału GDDKiA - Mam nadzieję, że autorzy map GPS wezmą pod uwagę zmianę przebiegu DK 44 - dodał.

 

Źródło: mapy google

 

Budowa obwidnicy Skawiny trwa etapami od kilkunastu lat. W 2006 roku gmina wybudowała pierwszy odcinek. Niecałe 10 lat temu doszło do serii protestów i blokad "44-ki". Mieszkańcy mieli dość ogromnego ruchu przez ścisłe centrum miasta i żądali dokończenia drogi. Wówczas Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad mówiła, że na budowę nie ma pieniędzy

 W końcu sprawę w swoje ręce wzięły ówczesne władze województwa, które same wybudowały 2-kilometrowy odcinek dochodzący do ulicy Energetyków. Powstał w 2014 roku i pozwolił zmniejszyć ruch przez ścisłe centrum. Ale to w pełni nie rozwiązało problemu, bo... korki przeniosły się na wspomnianą, wąską ulicę Energetyków.

 W 2016 roku doszło do porozumienia władz centralnych z władzami samorządowymi, dzięki któremu udało się sfinansować nowootwarty 2-kilometrowy fragment.

Ale tu też nie było łatwo. Borykająca się z kłopotami finansowymi firma budowlana zeszła z placu, a inwestycje musieli kończyć inni.

Droga została udostępniona kierowcom z rocznym opóźnieniem.

Aby w pełni rozwiązać problem korków w Skawinie, potrzebny będzie jeszcze jeden element: budowa dwóch rond przy wyjeździe z obwodnicy, ale w kierunku Krakowa.

- W tym miejscu, gdzie wyjeżdża się ze Skawiny w stronę Krakowa, obwodnica jest drogą podporządkowaną - tłumaczy burmistrz Skawiny Norbert Rzepisko - Tworzą się niestety gigantyczne korki.

Pierwszo rondo ma powstać zaraz przy wyjeździe z obwodnicy, zaś drugie na skrzyżowaniu ulic Skotnickiej i Wrony (tę drugą inwestycję realizuje Kraków). Projektowanie i zdobywanie pozwoleń przeciaga się. Prace budowlane mają ruszyć najwcześniej w przyszłym roku.

 

(Maciej Skowronek, PAP/ew)


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

92%
8%