Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Coraz więcej kontrapasów, coraz więcej niebezpiecznych sytuacji, a wystarczy odrobina dobrej woli

  • Kraków
  • date_range Czwartek, 2019.10.17 17:21 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:57 )
256 krakowskich ulic jednokierunkowych posiada już kontraruch albo kontrapas dla rowerów. To znaczy, że na tych ulicach rowerzyści mogą jeździć pod prąd. Urzędnicy odpowiedzialni za organizację ruchu chcą by takich ulic było coraz więcej.

fot: B. Bujas

- Kontrapasy nie zastąpią jednak ścieżek rowerowych z prawdziwego zdarzenia - mówią rowerzyści i zwracają uwagę, że nie zawsze czują się bezpiecznie na wąskich uliczkach.

Kontraruchów i kontrapasów w Krakowie jest coraz więcej, ale jak zwracają uwagę rowerzyści, nie wszędzie są one dobrze zorganizowane. Ulice są za wąskie. Często dochodzi też do niebezpiecznych sytuacji. Rowerzyści muszą stawać i przepuszczać samochody, z kolei kierowcy mówią, że rowerzyści nagle wjeżdżają im wprost pod koła.

- To dobre rozwiązanie, ale drogi należy lepiej oznakować. Jest bałagan i nieczytelne rozwiązania. Są miejsca parkingowe i nagle kilka metrów kontrapasa rowerowego. Takie wloty trzeba specjalnie oznaczyć tak, jak jest np. na osiedlu Podwawelskim - mówi Marcin Hyła ze Stowarzyszenia Miasta dla Rowerów.



Nie chodzi jednak o samo oznakowanie. Często uczestnicy ruchu nie wiedzą jak zachować się w takich sytuacjach. Podinspektor Waldemar Marcinkowski z komendy miejskiej policji przypomina, że obie strony powinny ułatwić sobie wzajemne wymijanie. Widząc zbliżający się pojazd, należy zgodnie z przepisami, ułatwić mu przejazd. Dotyczy to i samochodów i rowerów.

Są też tacy kierowcy, którzy nie tylko utrudniają przejazd, ale wręcz go uniemożliwiają, zatrzymując się na części jezdni, po której mogą jechać rowery. "To zasługuje na mandat. Uczestnicząc w ruchu drogowym, poza przepisami, do których należy się stosować, chodzi również o wzajemny szacunek. Jeśli tego drugiego nie zabraknie z pewnością i kierowcom i rowerzystom będzie jeździło się lepiej - mówi podinspektor Marcinkowski.

Miejsca, które warto lepiej oznaczyć dla poprawy bezpieczeństwa można i należy zgłaszać do Zarządu Transportu Publicznego. Inspektorzy sprawdzą organizację ruchu i oznakowanie. W miarę możliwości je poprawią.

 

Bartłomiej Bujas/bp

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię