Wszystko zaczęło się od społecznego audytu nieruchomości, który to w 2017 roku rozpoczęło stowarzyszenie Miasto Wspólne. Po analizie dokumentów dotyczących własności ponad 200 krakowskich kamienic, do prokuratury skierowano zawiadomienia dotyczące bezprawnego przejęcia 27 obiektów. Wiadomo, że śledztwa toczą się m.in. w sprawie kamienic przy ul. Dietla 50 i Wygranej 2.

Równolegle do działań stowarzyszenia, w Prokuraturze Regionalnej w Krakowie powołano zespół śledczy, który przy współpracy policji miał analizować sprawy własności krakowskich kamienic, o które toczą się spory. Choć zespół działa ponad 3 lata, brakuje informacji o efektach jego prac. Nie wiadomo też, jakie konkretnie ustalenia poczyniła tzw. Komisja weryfikacyjna w urzędzie wojewódzkim, powołana prawie 5 lat temu, zaledwie na kilka miesięcy.

Przeczytaj: Dzika reprywatyzacja w Krakowie. Miasto Wspólne przedstawiło 27 adresów

Sprawy utknęły w miejscu. Dodatkowo wciąż brakuje ustawy reprywatyzacyjnej, która pomogłaby zablokować nielegalne zwroty kamienic wraz z lokatorami.

 

Pogotowie Lokatorskie

- W sytuacji zagrożenia epidemicznego nie można nikogo wyrzucić z domu, eksmisje są zablokowane – przypomina krakowskie stowarzyszenie Miasto Wspólne, które organizuje nieodpłatną pomoc prawną dla lokatorów. To tzw. pogotowie lokatorskie, zwłaszcza dla mieszkańców reprywatyzowanych kamienic. Na takie porady mogą się jednak zgłaszać także mieszkańcy, którzy na przykład chcą skonsultować sprawę podwyżek czynszu lub potrzebujący wsparcia prawnego w korespondencji z zarządcami nieruchomości.

Pogotowie Lokatorskie działa w Podgórzu, przy ulicy Smolki 11 A, co tydzień – w każdy wtorek pomiędzy 14.00 a 19.00. Wcześniej jednak trzeba zgłosić się telefonicznie.

- Działamy stacjonarnie w każdy wtorek. Można porozmawiać z prawnikami na temat swojej sytuacji prawnej, dowiedzieć się, jakie ma się możliwości działania - mówi Tomasz Leśniak ze stowarzyszenia Miasto Wspólne, które organizuje bezpłatną pomoc prawną do lokatorów. Tylko od początku roku z takich porad prawników skorzystało ponad 40 osób.

Numer telefonu do Pogotowia Lokatorskiego: 513-642-248.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

 

 

 

Dominika Kossakowska/ko