Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie Jan Kosiorowski przekonywał, że w skali globalnej ubywa około 13 mln hektarów lasu rocznie, jednak w Polsce tendencja jest odwrotna i lasów w naszym kraju przybywa.

„Na świecie lasów ubywa w zatrważającym rozmiarze i to jest faktem. Szacuje się, że około 13 mln hektarów lasu rocznie ubywa - tak jest na świecie, ale inaczej jest w Polsce i przy wszystkich decyzjach dotyczących środowiska i dotyczących ochrony, należy to uwzględniać, że w Polsce jest inaczej. W Polsce, przy prowadzeniu racjonalnej i roztropnej gospodarki leśnej, powiększamy zasoby, utrzymujemy bogatą bioróżnorodność. Nasze zasoby leśne powiększają się nie tylko w rozmiarze powierzchniowym, ale też w rozmiarze biomasy. To jest specyfika naszego kraju. Lasy mają przemożny wpływ na kształtowanie środowiska” – podkreślał Kosiorowski.

Dodał, że niektóre organizacje pozarządowe zabierające głos w sprawie ochrony środowiska opierają swoje wywody na hipotezach niepopartych nauką.

„Takie tezy niezakotwiczone w podstawach naukowych zaczynają dominować w opinii publicznej tylko dlatego, że są nagłaśniane. Konfrontacja nauki i rzetelnego doświadczenia z domniemaniami opartymi na swobodnym myśleniu jest konieczna, żeby społeczeństwo mogło odebrać co jest rozsądne i racjonalne, a co jest utopią” - mówił Kosiorowski.

Wiceminister środowiska Sławomir Mazurek wyjaśniał, że wyzwania, które stoją przed regionem karpackim, to wyzwania środowiskowe związane z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi i wyzwania, które wiążą się z zachowaniem bioróżnorodności siedlisk, a także zasobów kulturowych.

„Aby sprostać wszystkim wyzwaniom potrzeba współpracy między poszczególnymi krajami, ale także współpracy ze wszystkimi interesariuszami; ze stroną rządową, samorządową, organizacjami pozarządowymi tak, aby wykorzystać w pełni potencjał, który mamy opierając go na bazie danych historycznych, ale też najnowszych osiągnięciach wiedzy naukowej. Tutaj szukamy dobrych praktyk w zakresie ochrony środowiska i gospodarowania zasobami środowiskowymi. W Karpatach, to co nas łączy, to przede wszystkim góry i las” – zaznaczył Mazurek.

Przekonywał, że rejon Karpat jest niezwykle bogaty, jeśli chodzi o zasoby przyrodnicze i kulturowe, a potencjał ten należy chronić i rozwijać w sposób zrównoważony.

„Chcemy, aby rozwój Karpat był rozwojem integralnym i zrównoważonym. Ten region ma się rozwijać, ale jednocześnie należy zachować bogactwo przyrodnicze dla przyszłych pokoleń. Karpaty powinny być trwałą bazą do rozwoju, także rozwoju gospodarczego” – mówił wiceminister środowiska.

W sobotnim wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Słowacji, Węgier i Rumunii. Konferencja zakończyła się zwiedzaniem obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, czyli cerkwi w Kwiatoniu i kościoła w Sękowej oraz cmentarza wojennego z czasów I wojny światowej na Magurze.

Cykl konferencji "Europa Karpat" został zapoczątkowany w 2010 r. Spotkania mają pomóc we wzmocnieniu współpracy i pogłębieniu transgranicznej współpracy regionalnej. Konferencja stanowi też forum wymiany poglądów i pomysłów dotyczących wspólnych działań na rzecz rozwoju Karpat oraz Europy Środkowo-Wschodniej.

 

PAP/bp

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.