Jak wyjaśnia Janusz Zięba z Gorlickiego Centrum Kultury, będzie to prawdziwa muzyczno-kulturowa podróż. 

Tegoroczna edycja obfitować będzie w niezwykle oryginalne i interesujące koncerty. Pierwszego dnia Festiwalu wystąpią: Tsigunz Fanfara Avantura łączący wpływy muzyki bałkańskiej, romskiej, tureckiej, bliskowschodniej, a nawet indyjskiej, a także słowacka wirtuozka gry na skrzypcach Barbora Botošová z zespołem. Wieczór zakończy unikalny projekt stanowiący połączenie filmu niemego „Janosik 21” (pierwszego słowackiego filmu pełnometrażowego z 1921 roku) z muzyką opartą na motywach słowackich melodii góralskich i barokowych, którą wykona Waldemar Rychły i Przyjaciele.

W dniu 28 kwietnia na scenie Gorlickiego rynku zaprezentują się kobieca formacja folkowa Same Suki grająca muzykę kobiet z miasta inspirowaną muzyką ludową, następnie węgierski zespół Aurevoir. Zenekar łączący różne style muzyczne z tradycyjną muzyką i poezją węgierską. Na zakończenie czeka nas prawdziwa dźwiękowa uczta za sprawą niemal czterooktawowego głosu Karoliny Skrzyńskiej z zespołem – ich muzyka to połączenie etnicznych inspiracji ze słowiańską wrażliwością i wschodnim folklorem.

Warto udać się również do namiotu festiwalowego na warsztaty pod wspólną nazwą „4 Strony Koronki” obejmujące zajęcia ceramiczne, graficzne i rękodzielnicze. Festiwalowi towarzyszyć będzie także wystawa plastyczna będąca pokłosiem konkursu „4 Strony Folkloru Taniec” oraz FOLK–KIERMASZ na Gorlickim Rynku.

 

 

(Aleksandra Podziewska/ew)