"Jako rodziny zastępcze, osoby prowadzące rodzinne domy dziecka i pracownicy instytucjonalnych form pieczy zastępczej, każdego dnia udowadniają Państwo swoje ciche bohaterstwo, oddając cząstkę siebie dla drugiego człowieka i pozwalając mu rozwinąć skrzydła" - napisała w liście z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego minister rodziny Marlena Maląg.

Podkreśliła, że dzięki takiej opiece dzieci otrzymują bezpieczny dom i poczucie bycia dla kogoś ważnym, stopniowo odbudowują także swoje poczucie bezpieczeństwa i zaufanie do dorosłych.

Szefowa MRPiPS przypomniała, że w zeszłym roku obchodziliśmy XX-lecie pieczy zastępczej w Polsce. "Analizując rys historyczny tego systemu, z dumą i wzruszeniem obserwuję zmiany, jakie w nim zaszły. Rozbudowany system wsparcia dla rodzin biologicznych, postępujący proces deinstytucjonalizacji i pomoc oferowana przez państwo przynosi stopniowo wymierne efekty" - wskazała Maląg.

Podziękowała rodzinom zastępczym za "otwarte serca i codzienny trud".

Ze wstępnych danych MRPiPS wynika, że na koniec 2019 r. w różnych formach pieczy zastępczej w Polsce wychowywało się łącznie 72 453 dzieci. Według resortu zdecydowana większość, bo 77 proc. dzieci, które muszą zostać umieszczone w pieczy zastępczej, może znaleźć dom w formach rodzinnych.

Ministerstwo podało, że na koniec 2019 r. w ponad 36,8 tys. podmiotów rodzinnej pieczy zastępczej przebywało niespełna 55,5 tys. dzieci. W pieczy instytucjonalnej przebywało natomiast blisko 17 tys. dzieci.

W ostatnich latach jednym z kluczowych wyzwań systemu pieczy zastępczej jest jej deinstytucjonalizacja. Proces ten w Polsce polega na wzmacnianiu rodzinnych form pieczy zastępczej oraz na ograniczaniu roli instytucjonalnych form pieczy zastępczej, jak również na zmienianiu ich charakteru.

Według danych MRPiPS w ostatnim roku przybyło w Polsce rodzinnych domów dziecka – pod koniec 2019 r. było ich 668, a rok wcześniej – 613. Wzrosła także liczba rodzin zastępczych zawodowych – z 2 126 w 2018 do 2 167 w 2019 r.

Pozytywnym trendem może być również coroczny wzrost liczby koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej. Ich zadaniem jest m.in. bieżące wspieranie rodzin zastępczych i prowadzących rodzinne domy dziecka. W 2019 r. ich liczba wynosiła 1 755.

Do pieczy zastępczej trafiają dzieci, których rodzice nie są w stanie należycie wypełniać swoich obowiązków. Celem pieczy zastępczej jest zapewnienie dziecku czasowej opieki i wychowania. Powinno tam przebywać, dopóki nie będzie możliwości jego powrotu do rodziny albo umieszczenia go w rodzinie adopcyjnej.

Formami rodzinnej pieczy zastępczej są: rodzina zastępcza: spokrewniona, niezawodowa lub zawodowa; rodzinny dom dziecka.

Rodzina zastępcza spokrewniona to taka, która jest tworzona przez rodzeństwo dziecka lub wstępnych dziecka (dziadków, pradziadków).

Zawodowe rodziny zastępcze to rodziny, które z tytułu wykonywanej pracy otrzymują wynagrodzenie. W przypadku rodziny zastępczej niezawodowej, co najmniej jedna osoba tworząca tę rodzinę musi posiadać stałe źródło dochodów, np. wynagrodzenie za pracę, emeryturę.

W rodzinach zawodowych i niezawodowych może przebywać nie więcej niż troje dzieci, wyjątek stanowi konieczność umieszczenia w rodzinie rodzeństwa. Więcej dzieci może przebywać w rodzinnych domach dziecka - nie więcej niż ośmioro dzieci (chyba że istnieje konieczność umieszczenia rodzeństwa).

Rodziny zawodowe mogą m.in. pełnić funkcję pogotowia rodzinnego lub być rodziną specjalistyczną dla dziecka o szczególnych potrzebach.

Instytucjonalne formy opieki zastępczej to placówki takie jak domy dziecka, placówki typu socjalizacyjnego, interwencyjnego, specjalistyczno-terapeutycznego.

 

(PAP/jgk)


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.