W panelu prowadzonym przez Przemysława Białkowskiego z Polsat News o możliwych receptach i proponowanych działaniach porozmawiali uznani fachowcy:

- Marek Gróbarczyk - Sekretarz Stanu, Ministerstwo Infrastruktury

- Artur Lorkowski - Wiceprezes, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

- Przemysław Daca - Prezes Zarządu, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie

- Arkadiusz Kamiński – Ekspert, Obszar Członka Zarządu Ds. Operacyjnych PKN Orlen

- Bogdan Ozga-Zieliński – Profesor w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej

- Jan Tabor - Zastępca Dyrektora Generalnego, Lasy Państwowe

Temat bardzo poważny, a często pomijamy w dyskusji społecznej, co zauważali wszyscy paneliści, w swoich wypowiedziach malując dość dramatyczne, ale niestety bardzo realne scenariusze.

Marek Gróbarczyk powiedział wprost: „Na nic wszelkie inwestycje w optymalizację zużycia wody, jeśli tej wody po prostu nie będzie. Dość infantylne zdaje się mówienie o potrzebie oszczędzania wody – to oczywistość, ale z drugiej strony wciąż mówimy o tym za mało".

W podobny tonie wypowiadał się Jan Tabor - „Jest taka zasada: weź tyle, ile ci trzeba, nie więcej. Zwykłymi, prostymi decyzjami możemy spowodować, żeby wody zużywać mniej.”

Równie dramatyczny w wypowiedzi był przedstawiciel PGWWP: „Czy są Państwo przygotowani do tego, że Wisła będzie okresowo wysychać? Jeśli nie podejmiemy pewnych inwestycji, to nastąpi i renaturyzacja tu nie wystarczy”. Jednocześnie wskazywał powody takiej sytuacji: „Raport NIK wskazuje, że w wielu gminach nie ma ani jednej osoby przypisanej do kwestii gospodarki wodno-ściekowej. Wiele miast zrzuca nadmiar ścieków komunalnych do rzek lub innych zbiorników wodnych. Zgodnie z przepisami mogą to zrobić w wyjątkowych sytuacjach, 10 razy w roku. Samorządy są właścicielami przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych i mają wiele do zrobienia w tym obszarze”.

Rozwiązaniem wskazywanym przez ekspertów było rozwijanie programów retencyjnych. Adam Lorkowski powiedział: „Chcemy zwrócić uwagę na potrzebę retencji wody w miastach. Ponad miliard złotych przeznaczyliśmy już na takie programy. Chcemy łączyć to z inicjatywami na rzecz zazieleniania miast i ich „odbetonowania”

Bogdan Ozga-Zieliński zgodził się z tym: „Rozwiązania proponowane przez Wody Polskie wydają mi się bardzo rozsądne. Niezbędna jest i mała retencja i tworzenie dużych, sterowanych zbiorników. Przy każdej z takich dużych inwestycji są konsultacje z ekologami i społecznościami lokalnymi, nie ma żadnej „samowolki”. Wodę musimy traktować jako dobro narodowe, a nie towar i surowiec”.

Na kolejny element działań w kontekście wody zwrócił tez ekspert PKN Orlen: „Mamy świadomość, jak ważna jest optymalizacja zużycia wody, ale też ilość zrzucanych ścieków. Ponad 30% ścieków zawracamy z powrotem do obiegu. W ponad 30% mamy też zamknięty obieg wody w zakładzie. Jesteśmy jedną z najbardziej zielonych rafinerii na świecie, z dużą powierzchnią biologicznie czynną”.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

 

 

 

materiały prasowe/ko