Mikołaj Mazur  i Władysław Nowak zostali ujęci w 1951 roku i skazani wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego  na karę śmierci. Wyrok wykonano 24 grudnia 1951 roku w więzieniu przy ul Montelupich. Szczątki żołnierzy zostały odnalezione  podczas prac ekshumacyjnych na Cmentarzu Rakowickim w maju  ub. roku.

 

Po tylu latach, po raz pierwszy - oprócz nazwisk ofiar totalitaryzmu komunistycznego, sowieckiego, niemieckiego - poznamy cztery nazwiska ofiar ukraińskich nacjonalistów - powiedział prezes IPN Jarosław Szarek podczas poniedziałkowej uroczystości wręczania not identyfikacyjnych rodzinom ofiar.

Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim prezes IPN podkreślił, że "na wschodnich ziemiach RP, na Wołyniu zamordowano około 130 tysięcy naszych rodaków. Z powierzchni ziemi zniknęło około 4 tysięcy wiosek. Pomordowanych w tak okrutny sposób złożono, do - jak szacujemy - około 10 tysięcy jam grobowych" - mówił.

"Dzisiaj jest ten dzień niezwykły, dzień zwycięski. Niektórzy z nas mają jeszcze w pamięci niezwykłą uroczystość sprzed dwóch tygodni, kiedy w Starym Grodkowie IPN postawił sześciometrowy krzyż w miejscu, gdzie zamordowano podkomendnych kpt. Henryka Flamego ps. Bartek. Dzisiaj zobaczymy twarze niektórych z jego podkomendnych" - powiedział Szarek.

"Niezłomni, żołnierze wyklęci, w czasach ich walki niewiele było momentów zwycięstw, radości. Później nadszedł czas niepamięci. Ale przyszło zwycięstwo. To z ich krwi jest wolna niepodległa Polska. Niektórzy mówią, że za dużo mówimy o tym pokoleniu, za dużo uroczystości, że to wszystko spowszednieje. Nam to nie spowszednieje, bo nam Polska nie spowszednieje. Pójdziemy, aż znajdziemy wszystkich, zawołamy po imieniu; taki jest nasz obowiązek, to jest nasza wdzięczność" - podkreślił prezes IPN.

Podczas uroczystości ogłaszane są nazwiska 24 osób, które zostały odnalezione i zidentyfikowane przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Są to osoby, które były ofiarami reżimu komunistycznego oraz zbrodni dokonanych przez Ukraińską Powstańczą Armię.

 

Jolanta Drużyńska/PAP/bp

 

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.