Czad powoduje silne niedotlenienie organizmu, przez co w ciągu kilku minut możemy stracić przytomność. Jeśli podejrzewamy, że w naszym mieszkaniu ulatnia się gaz, należy jak najszybciej otworzyć okna. "Należy wezwać pomoc. Sami możemy zrobić niewłaściwe rzeczy. Osobę można próbować wynieść, ale czasami jest to niemożliwe. Często mamy dwóch pacjentów. Tego, który sie zatruł i tego, który go ratował" - przestrzega dr Barbara Groszek, ordynator Oddziału Toksykologii w Szpitalu Specjalistycznym im. Rydygiera w Krakowie.

Objawami dostania się trucizny do naszego organizmu są silne bóle głowy, osłabienie i duszność.

- Często gdy strażacy interweniują, widzą takie rzeczy, że ktos zatkał kratkę wentylacyjną. Dużym problemem sa też drzwi łazienkowe. Apelujemy co rok, żeby nasze mieszkania wyposażać w czujki tlenku węgla" - dodaje kapitan Sebastian Woźniak z Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Krakowie. Jak podkreśla Woźniak, skuteczne urządzenie kosztuje około stu złotych.

 

Oto najważniejsze zasady bezpieczeństwa:

1. Wyposaż mieszkanie w spełniający polskie i europejskie normy, atestowany czujnik czadu (w porę zaalarmuje Cię o zagrożeniu).

2. Regularnie wykonuj przeglądy techniczne (oraz czyszczenie)  przewodów kominowych, dymowych, spalinowych i wentylacyjnych (korzystaj jedynie z usług profesjonalistów posiadających odpowiednie kwalifikacje, czyli kominiarzy; zawsze usuwaj usterki stwierdzone przez kominiarzy; o wadliwie działających urządzeniach grzewczo-kominowych natychmiast informuj właściciela lub zarządcę budynku; nigdy nie dokonuj samodzielnych napraw, przeróbek i podłączeń do przewodów kominowych):
- gdy używasz węgla czy drewna -> nie rzadziej niż raz na 3 miesiące
- gdy używasz gazu ziemnego czy oleju opałowego –> nie rzadziej niż raz na pół roku
- przegląd instalacji wentylacyjnej -> nie rzadziej niż raz w roku (obowiązek zarządcy lub właściciela budynku.

3. Często wietrz pomieszczenia, w których odbywa się proces spalania (kuchnie, łazienki wyposażone w termy gazowe.

4. Uchyl okno w mieszkaniu, gdy korzystasz z jakiegokolwiek źródła ognia (pieca gazowego z otwartą komorą spalania, kuchenki gazowej lub węglowej.

5. Zapewnij stałe rozszczelnienie okien i  zadbaj o nawiewniki w nowych szczelnych oknach.

6. Systematycznie sprawdzaj ciąg powietrza w pomieszczeniu, np. poprzez przykładanie kartki papieru do otworu, bądź kratki wentylacyjnej ( jeśli nic nie zakłóca wentylacji, kartka powinna przywrzeć do otworu).

7. Przy instalacji urządzeń i systemów grzewczych korzystaj tylko z usług wykwalifikowanych fachowców.

8. Użytkuj tylko sprawne technicznie urządzenia i zgodnie z instrukcją producenta kontroluj ich stan techniczny.

9. Kupuj jedynie urządzenia posiadające stosowne dopuszczenia w zakresie wprowadzenia do obrotu (w sytuacjach wątpliwych żądaj okazania wystawionej przez producenta lub importera urządzenia tzw. deklaracji zgodności, tj. dokumentu zawierającego specyfikację techniczną oraz informacje o przeznaczeniu i zakresie stosowania danego urządzenia.

10. W żadnym wypadku nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych i otworów nawiewnych w pomieszczeniach, w których znajdują się urządzenia gazowe.

11. Dbaj o środowisko i swoje urządzenia (nie spalaj w nich śmieci, plastiku, starych mebli, ubrań itp.

12. Nigdy nie zostawiaj samochodu w garażu z włączonym silnikiem, nawet jeżeli drzwi do garażu pozostają otwarte

13. Nie spalaj węgla drzewnego w domu, garażu, na zamkniętej werandzie itp., jeżeli pomieszczenia te nie mają odpowiedniej wentylacji.

14. Zawsze pamiętaj o zasadzie: Tyle spalin wypłynie na zewnątrz, ile świeżego powietrza napłynie do pomieszczenia.

 

 

 

 

(Teresa Gut/rk/ko)