|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Małopolska kurator oświaty o rekrutacji: nikt nie zostanie poszkodowany

Uczniowie mają porównywalne warunki startu do szkół w tym roku jak w latach poprzednich. Nikt nie zostanie poszkodowany – mówiła małopolska kurator oświaty Barbara Nowak podczas wtorkowej konferencji prasowej w Krakowie na temat tegorocznej rekrutacji do szkół.

Posłuchaj Barbary Nowak

Fot. Bartłomiej Grzankowski

"Rekrutacja przebiega zgodnie z planem, zgodnie z przyjętym harmonogramem. Tak jak zapowiadaliśmy, nie ma sytuacji takich, gdzie by były problemy z miejscami" – mówiła  Barbara Nowak.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej omówiono kwestie związane z rekrutacją do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych na rok szkolny 2019/2020. Jednym z zagadnień był problem tzw. podwójnego rocznika uczniów, czyli tego, w którym do szkół startują jednocześnie absolwenci ósmych klas szkół podstawowych i gimnazjów.

"Razem z prezydentem (Krakowa) Jackiem Majchrowskim (...) zmniejszyliśmy liczbę do 28 osób. Teraz, mówiąc o tak zwanym podwójnym roczniku, powiedzieliśmy, że tam, gdzie będzie taka potrzeba, możemy zwiększyć tę liczbę, ale najwyżej do 30, ewentualnie do 32 osób" – podkreśliła Nowak. Jak dodała, będzie to możliwe tylko w szkołach, których dyrektorzy "uznają, że jest taka potrzeba i zwrócą się z takim wnioskiem".

Małopolska kurator przypomniała, że rekrutacja w każdej szkole przebiega w dwóch odrębnych komisjach. "Jedna rekrutuje uczniów z klas po szkole podstawowej, a druga po ostatniej klasie gimnazjum. Nie ma zatem między dziećmi rywalizacji, wszędzie zachowana jest taka sama proporcja. Wiemy jednak, że klas po szkole podstawowej musimy utworzyć więcej, bo jest więcej osób w roczniku" – wyjaśniła Nowak.

Przypomniała również, że w Krakowie, gdzie "było najwięcej problemów", przy układaniu sieci szkół otwarte zostały cztery nowe licea. "W tej chwili dla absolwentów, których mamy 13 tys. 630 – po szkole podstawowej i po trzeciej klasie gimnazjalnej – mamy przygotowane 23 tys. 142 miejsca" – wskazała Nowak. Jak doprecyzowała, chodzi o wszystkie miejsca zarówno w szkołach publicznych prowadzonych przez samorządy i inne podmioty, jak i w szkołach niepublicznych.

Z kolei obawy, jakoby szkoły miały funkcjonować w systemie dwuzmianowym uznała za bezzasadne. "Mamy zapewnienia, nawet na terenie miasta Krakowa, że szkoły, a czasem lokale dodatkowe, poza budynkiem, są tak przygotowane, żeby uczniowie kończyli lekcje jak najszybciej" – wyjaśniła Nowak. Dodała, że tworzono także 27 oddziałów klas w liceach ogólnokształcących.

Nowak zwróciła uwagę na tendencję, zgodnie z którą krakowscy uczniowie najchętniej wybierają licea, a w dalszej kolejności technika i szkoły branżowe. "Trochę szkoda, bo szkoły branżowe mają bardzo dobrą ofertę. Im dalej od Krakowa, tym bardziej okazują się atrakcyjne, a nawet mamy takie, w których wprowadzone są innowacje związane na przykład z regionalnymi potrzebami" – podkreśliła.

W ocenie kurator wszystko to pokazuje, że "obawy jakoby ta rekrutacja miała odbyć się w jakimś wielkim zamieszaniu, nie sprawdziły się". "Jesteśmy bardzo dobrze przygotowani do rekrutacji, uczniowie mają porównywalne warunki startu do szkół w tym roku jak w latach poprzednich" – wskazała. "Brane są pod uwagę wszystkie olimpiady, wszystkie miejsca laureatów i finalistów; nikt nie zostanie poszkodowany" – zapowiedziała Nowak.

W roku szkolnym 2018/2019 w Małopolsce jest ponad 67 tys. absolwentów oddziałów gimnazjów i klas ósmych szkół podstawowych. Przygotowano dla nich ponad 88 tys. miejsc w szkołach ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych. Dla absolwentów szkoły podstawowej w liceach ogólnokształcących, technikach i szkołach branżowych zapewniono ponad 44 tys. 600 miejsc, a dla absolwentów gimnazjów – ponad 43 tys. 500 miejsc. 

"Wiemy od jakiegoś czasu, że zaczyna brakować nauczycieli - zwłaszcza matematyki, chemii, fizyki. Tu oczywiście mogą być problemy. Zgłaszano Ministerstwu Szkolnictwa Wyższego, by starano się nauczycieli tych specjalizacji kształcić więcej" - mówiła kurator. Już wiadomo, że w niektórych szkołach zajęcia będą odbywać się w dodatkowych budynkach. Jak zapewniła jednak Barbara Nowak, nie ma zagrożenia prowadzenia zajęć na dwie zmiany.

To ostatnia prosta w rekrutacji dla absolwentów dotychczasowych gimnazjów i ósmych klas szkół podstawowych. Od czwartku uczniowie z tak zwanego podwójnego rocznika będą mogli uzupełniać swoje wnioski o świadectwa i wyniki egzaminów. Do przyszłego czwartku komisje rekrutacyjne mają czas na podjęcie decyzji o liście uczniów przyjętych do klas. Absolwenci poznają je za tydzień w piątek punktualnie o 12. Wśród uczniów panuje już nerwowa atmosfera.

 

 

PAP, Bartłomiej Grzankowski/łk

 

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii

29%
71%