W Gminie Szerzyny ogłoszono alarm powodziowy.  Woda zalała m.in. szkołę w Szerzynach, przedszkole w Ołpinach i Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej. Alarm powodziowy obowiązuje także w Gminie Ryglice, do których z powodu zalania dróg trudno dojechać od strony Zalasowej i Tuchowa. Alarm powodziowy ogłoszono także w gminie Skrzyszów i w Tuchowie. Rzeka Biała przekracza stan ostrzegawczy w Ciężkowicach w Golance. w Tuchowie zbliża się do stanu alarmowego. (stan na 23.30)

Pogotowie przeciwpowodziowe ogłoszono także na terenie gminy Bobowa w powiecie gorlickim. Rzeka Ropa w tej miejscowości przekroczyła stan ostrzegawczy. Strażacy musieli wypompować wodę z kilku piwnic w Bieczu. Na terenie powiatu gorlickiego niepokój powoduje także stan potoku Stróżowianka. W wielu miejscach woda ledwo mieści się pod przepustami. W Gorlicach strażacy musieli nawet usunąć jeden mostek na tym potoku, ponieważ tamował wodę, która przelewała się na jezdnie i utrudniała przejazd. O wiele spokojniej jest w powiecie nowosądeckim.

Tymczasem synoptycy ostrzegają przed kolejnymi silnymi opadami w Małopolsce.

Dla większości województw IMGW wydał alerty ostrzegawcze pierwszego stopnia (najniższy w trzystopniowej skali) ze względu na prognozowane burze z gradem lub intensywne opady deszczu z burzami. Na Podkarpaciu i w Małopolsce oraz w południowych powiatach województw: śląskiego i świętokrzyskiego obowiązuje drugi stopień zagrożenia. Trzeci, najwyższy stopień zagrożenia ogłoszono m.in. dla powiatów tarnowskiego i dąbrowskiego.

W związku z przewidywanymi opadami deszczu na południowym-wschodzie Polski IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia dla województw: lubelskiego, świętokrzyskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Instytut prognozuje, że w tych regionach mogą nastąpić wezbrania na rzekach, a poziom wody znaleźć się powyżej stanów ostrzegawczych.

Ze względu na zagrożenie Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało specjalne Alerty RCB z ostrzeżeniem dla osób przebywających w 61 powiatach. "Możliwe lokalne podtopienia i przerwy w dostawie prądu" - informuje RCB na Twitterze.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

(PAP/Agnieszka Wrońska//Bartek Maziarz/Bartek Niemiec/Kamil Wszołek/jgk/kw)