Robert Kubica z Williamsa odpadł w pierwszej części kwalifikacji (Q1) przed niedzielnym wyścigiem Formuły 1 o Grand Prix Brazylii, 20. rundą mistrzostw świata. Pole position na torze Interlagos w Sao Paulo wywalczył holenderski kierowca Max Verstappen (Red Bull).

Kubica w pierwszej części eliminacji uplasował się na 19., przedostatniej pozycji. Za nim znalazł się tylko Hiszpan Carlos Sainz Jr. (McLaren), który miał kłopoty z bolidem i nie zaliczył ani jednego okrążenia.

Verstappen uzyskał wówczas czas 1.07,503, a Polak stracił do niego 2,372 s. Poza nim w tej części kwalifikacji odpadł także m.in. kolega Kubicy z teamu Brytyjczyk George Russell.

Holender po raz drugi w tym sezonie wygrał kwalifikacje. Obok niego z pierwszej linii ruszy w niedzielę Niemiec Sebastian Vettel (Ferrari), a z trzeciego pola startowego Brytyjczyk Lewis Hamilton (Mercedes), który już wcześniej zapewnił sobie szósty w karierze tytuł mistrza świata. Czwarty w eliminacjach był Monakijczyk Charles Leclerc (Ferrari), który jednak w niedzielę zostanie cofnięty o dziesięć pozycji z powodu wymiany silnika.

Wyścig w Sao Paulo rozpocznie się o godz. 18.10 czasu polskiego.