Worek z drugim z najcenniejszych kruszców otworzyła Marta Walczykiewicz. Kaliszanka szósty raz w karierze została wicemistrzynią świata na jedynce na 200 m. Kolejny też raz wpadając na metę wolniejsza była od Lisy Carrington. Nowozelandka zdemolowała z resztą rywalki finiszując blisko dwie sekundy przed nimi. O kolejne lokaty trwała zacięta walka i kilka kajakarek niemal równocześnie wpłynęło na metę. Walczykiewicz z radością poczekać więc musiała na rozstrzygnięcia foto finiszu.

- Trwało to chyba z pięć minut, ale dla mnie to była wieczność. Hiszpanka Teresa Portela najpierw się cieszyła, potem płakała, a ostatecznie była trzecia. Po finiszu ludzie do mnie krzyczeli, żebym podpłynęła do podestu, co oznaczało, że jestem w trójce, ale dopiero, gdy zobaczyłam wyniki, uwierzyłam - mówiła nauczona doświadczeniem z poprzednich mistrzostw. Dwa lata temu w Racicach Walczykiewicz najpierw była trzecia, a po korekcie wyników ostatecznie zajęłam piątą lokatę.

Niespodziankę sprawiła Justyna Iskrzycka. W debiucie na imprezie tej rangi w K1 1000 metrów popłynęła znakomicie taktycznie. Zwyciężyła Węgierka Tamara Csipes, trzecia była Brytyjka Lizzie Broughton.

Na koniec z medalu cieszyły się Karolina Naja i Anna Puławska na 500 m. Wcześniej nigdy nie startowały razem na międzynarodowych zawodach, ale w Szegedzie zupełnie im to nie przeszkadzało. Miejsca ustąpiły tylko Białorusinkom: Marinie Litwinczuk i Oldze Chudzience.

Kwalifikację olimpijską wywalczyły Walczykiewicz, Naja, Puławska oraz dwójka kanadyjkarzy Mateusz Kamiński i Michał Kudła, którzy uplasowali się na szóstej pozycji (prawo startu w Tokio uzyskiwało osiem najlepszych załóg).