|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Alfa Romeo Racing Team Orlen zaprezentował w Warszawie nowy bolid.

Robert Kubica kolejny sezon związał się z PKN Orlen.

fot.mat.prasowe Alfa Romeo Racing team Orlen

Bolid zespołu Formuły 1 Alfy Romeo Racing Orlen został oficjalnie zaprezentowany w w Warszawie na uroczystej gali w Teatrze Wielkim Operze Narodowej. Tego typu wydarzenie odbyło się w Polsce po raz pierwszy. W uroczystości uczestniczyli kierowcy teamu Robert Kubica, Fin Kimi Raikkonen, Włoch Antonio Giovinazzi i szef zespołu Frederic Vasseur.

"Jesteśmy sponsorem tytularnym zespołu Alfa Romeo Racing Orlen, stąd na miejsce prezentacji wybraliśmy stolicę Polski." - powiedział otwierając uroczystość prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Dotychczas nowe bolidy na sezon 2021 pokazały McLaren i Alpha Tauri. W poniedziałek zaprezentowano w Warszawie nowy model Alfy Romeo - C41. W samochodzie został zamontowany silnik Ferrari najnowszej generacji. Od 12 do 14 marca, na torze w Bahrajnie odbędą się pierwsze testy bolidu "na żywo". Będę w nich uczestniczyli wszyscy trzej kierowcy ekipy.

Giovinazzi nie krył, że zaprezentowany w Warszawie bolid C41 jest najładniejszy, jaki widział w czasie swoich trzech lat startów w tej ekipie. Doświadczony Raikkonen, obecnie najstarszy stażem kierowca w F1, także podkreślił, że z niecierpliwością czekał na prezentację.

Obostrzenia związane z pandemią Covid-19 spowodowały, że w Warszawie odbyła się prezentacja wirtualna. Jak się okazało, nowa C41 jest rozwinięciem modelu C39. Ograniczenia prac rozwojowych, na które zgodziły się ekipy F1 sprawiły, że poprawki konstrukcyjne nie objęły bardzo szerokiego zakresu. Najbardziej widać zmianę przedniego nosa bolidu, który jest węższy niż poprzedni.

W samochodzie zapewne zmieniona jest podłoga, co wymusiły zmiany regulaminowe ograniczające siły docisku. W ten sposób szefowie F1 walczą o obniżenie kosztów całkowitych, w których sporą część stanowiło ogumienie. Nie ma większej zmiany kolorystyki, nadal dominuje biel i czerwień.

Orlen oraz kierowca wyścigowy Robert Kubica będą współpracować w trzecim kolejnym sezonie. Przed dwoma laty koncern umożliwił Polakowi powrót do rywalizacji w Formule 1. Innych sukcesów sportowych partnerstwo krakowianinowi na razie nie przyniosło.

36-letni obecnie Kubica jest jedynym dotychczas Polakiem, który startował w F1. Jego kariera szybko rozwijała się od 2006 do 2010 roku, kiedy wystartował w 76 wyścigach, najpierw w barwach BMW Sauber, potem Renault. Odniósł jedno zwycięstwo i raz wywalczył pole position.

Uważany był za wielki talent, porównywano go do najlepszych, m.in. dwukrotnego mistrza świata Hiszpana Fernando Alonso, i przymierzano do Ferrari. Jednak zanim doszło do podpisania kontraktu z legendarnym teamem, Kubica miał wypadek na początku 2011 roku podczas samochodowego rajdu Ronde di Andorra. W wyniku odniesionych obrażeń musiał zawiesić karierę.

Długo starał się o powrót do najbardziej prestiżowego cyklu i nie ukrywał, że to niezmiennie pozostawało jego marzeniem. Pierwsze sygnały, że może się ono spełnić, pojawiły się w 2017 roku, kiedy w oficjalnych testach sprawdzał bolid Renault. Później Polakiem zainteresował się Williams, który zdecydował się zatrudnić go w roli kierowcy testowego na sezon 2018.

Rok później nastąpił przełom, do którego przyczynił się Orlen. Dzięki przyjęciu przez koncern roli sponsora Williamsa 22 listopada 2018 ogłoszono, że Kubica będzie kierowcą wyścigowym tego teamu w 2019 roku, obok Brytyjczyka George'a Russella.

We wrześniu 2019 Kubica ogłosił, że po zakończeniu sezonu rozstanie się z Williamsem, a wraz z nim z zespołu odejdzie Orlen. Zarówno kierowca, jak i naftowy koncern pozostali jednak w F1 - 1 stycznia 2020 roku poinformowano, że rozpoczęto współpracę z teamem Alfa Romeo. Kubica został kierowcą testowym.

W grudniu na konferencji prasowej poinformowano o przedłużeniu współpracy z Alfa Romeo, w którym Kubica w dalszym ciągu ma pełnić rolę kierowcy testowego. Sezon Formuły 1 ma ruszyć 28 marca w Bahrajnie.

PAP/TK

50%
50%