|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Józef Lassota: "Dobrze, że rząd i przedstawiciele prezydenta reagują"

- Reakcja musi być zdecydowana, dobrze że rząd polski od razu zajmuje stanowisko w takich sprawach - to komentarz porannego gościa Radia Kraków, Józefa Lassoty z Platformy Obywatelskiej do rzekomych słów premiera Izraela. Chodzi o artykuł w "Jerusalem Post", który podał, że podczas pobytu w Warszawie Benjamin Netanjahu powiedział, że Polacy kolaborowali z nazistami w Holokauście. Informację tę zdementowała ambasador Izraela w Polsce Anna Azari. "Być może to niezręczność premiera Izraela, ale musi być to wyjaśnione" - mówił Lassota. Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski poinformował z kolei, że polskie władzy otrzymały oficjalne wyjaśnienia strony izraelskiej. "Wygląda na to, że artykuł w "Jerusalem Post" to przykład szkodliwej manipulacji dziennikarskiej" - napisał Szczerski.

Posłuchaj porannej rozmowy w Radiu Kraków

fot: M. Bartkowicz

Zapis rozmowy Mariusza Bartkowicza z posłem PO, Józefem Lassotą.

 

Dzisiaj i jutro żałoba narodowa po śmierci Jana Olszewskiego. Jarosław Kaczyński mówił dzisiaj w Polskim Radiu, że rząd Olszewskiego był rządem przełomowego znaczenia, który załatwił ważne dla naszej przyszłości sprawy, jak kwestia baz rosyjskich w Polsce i podniesienie kwestii lustracji.

- Właśnie. Nie należy o zmarłym wypowiadać rzeczy różnych. Premier Olszewski był człowiekiem niezwykłym. On bronił opozycjonistów, zachowywał się godnie. Sprawa wyprowadzenia wojsk sowieckich to zasługa Lecha Wałęsy. Jest próba przypisywania różnych zasług, na które różni ludzie nie zasłużyli. Tak było przy Lechu Kaczyńskim, teraz wykorzystuje się śmierć Jana Olszewskiego. Zasługi on ma ogromne, ale jego rząd był słaby. Nie z powodu postawy premiera. To był rząd wielu ugrupowań. Trudno tam było uczynić coś przełomowego. Niestety wykorzystuje się śmierć wspaniałego człowieka, żeby kreować nową historię.

 

Za nami szczyt bliskowschodni w Warszawie. Jak przeglądam internet, mam wrażenie, że nasze relacje z tego wydarzenia są zdominowane sprawą skandalu, do jakiego miało dojść z udziałem premiera Izraela. Benjamin Netanjahu – zdaniem izraelskich mediów – miał powiedzieć, że Polacy współpracowali z nazistami i nie zna nikogo, kto zostałby kiedykolwiek pozwany za takie stwierdzenie. Jeśli takie słowa padły, polski rząd powinien stanowczo zareagować?

- Rząd zareagował na informację amerykańskiej dziennikarki.

 

Ona mówiła o polskim reżimie w czasie II wojny światowej i już za to przeprosiła.

- Tak. Premier Netanjahu powiedział, że zdarzały się sytuacje, gdzie Polacy kolaborowali. To fakt. Nie unikniemy tego. Sądzę, że to zostało wyolbrzymione. Reakcja musi być jednak w tym zakresie zdecydowana, żeby nie dopuszczać do takich domysłów. Dobrze, że rząd reaguje. Przedstawiciele prezydenta też reagują.

 

Prezydent nawet proponuje, żeby szczyt Grupy Wyszehradzkiej przenieść z Izraela do Polski.

- Tak. To retorsja. Ta sprawa wymaga wyjaśnienia. Z tego co mówi pani ambasador wynika, że premier Netanjahu tego nie powiedział. Trzeba to przeanalizować. Może ta niezręczność wymaga reakcji.

 

Być może to kwestia kontekstu wewnętrznego? W kwietniu są wybory w Izraelu.

- Tak. Są tam wybory na początku kwietnia. Premier, który chce uzyskać dobry wynik, dla potrzeb wewnętrznych mógł za dużo powiedzieć.

 

Może być też tak, że sprawa może mieć ciąg dalszy na polskim gruncie. Wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek już zapowiedziała, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu PiS zaproponuje uchwałę ws. odpowiedzialności za Holokaust w związku z niedopuszczalnymi wypowiedziami, które miały miejsce w trakcie konferencji bliskowschodniej. Nie doprecyzowała jednak, o które wypowiedzi chodzi.

- To wykorzystywanie sytuacji, żeby przykryć taśmy Kaczyńskiego i zeznania w prokuraturze. To próba pokazania, że są inne ważne sprawy. Tymczasem sprawa jest poważna. Dzisiejsza informacja z zeznań pokazuje, że to co kiedyś na manifestacjach PiS krzyczano: „Jarosław Polskę zbaw” to jednak się okazuje coś innego. On wymuszał wręczanie łapówek dla przedstawicieli Srebrnej. Takie zbawienie Polski? Ja dziękuję. To oczywiście musi być zweryfikowane. Sprawa jest poważna. Stąd aresztowania ludzi, którzy nie wyznają ideologii PiS, stąd manifestacje pani Mazurek w Sejmie. To jest do przykrycia historii, które bulwersują ludzi.

 

Premier Mateusz Morawiecki zapowiada, że w poniedziałek ruszy autobusem w Polskę. To będzie początek kampanii do Parlamentu Europejskiego. Pewne jest już, że PO z SLD i PSL stworzą wspólną listę w tych wyborach?

- Decyzja jest przed gremiami PSL i SLD.

 

SLD w tę sobotę.

- Tak. Pewnie jutro tak się stanie. Liczymy na to. PSL ma konwencję chyba za tydzień. Liczymy, że w obecnej sytuacji, gdy widzimy jak rządzi PiS, liderzy i członkowie PSL zdecydują się na wspólny start. Mam nadzieję, że za dwa tygodnie będzie sprawa uregulowana. Będzie koalicja, która wygra wybory.

 

Jeśli będzie wspólna lista z SLD i PSL będzie się trzeba podzielić miejscami na liście. Nie będzie kłopotu?

- Zawsze jest kłopot.

 

Nawet jak jedna partia wystawia listę?

- Tak. Szczególnie jest to trudne w koalicji. Okręgów wyborczych jest 9. Liderów list może być tylko 9. To trudny moment. Ja myślę, że mądrość naszych liderów pozwoli na ułożenie listy. Będą oczywiście napięcia, ale taka jest cena wspólnego startu.

 

Kto powinien być liderem listy małopolsko-świętokrzyskiej? To będzie prestiżowy pojedynek. Po drugiej stronie listę otworzy wicepremier Beata Szydło. Tymczasem czytamy o nowych, sensacyjnych pomysłach. Była premier Ewa Kopacz jako lider listy małopolskiej, lub – o czym pisze Dziennik Polski – Zbigniew Boniek.

- Świetne propozycje. Mamy świetną europosłankę Różę Thun. Ona świetnie nas reprezentuje…

 

Ale…?

- Ale decyzja będzie podejmowana w gremiach wszystkich ugrupowań, które stworzą koalicję. Jak widać, sprawa nie jest przesądzona. Sprawa Zbigniewa Bońka jest atrakcyjna. Ja nic o tym nie słyszałem, ale zobaczymy.

 

Pomysł celebrytów ze świata sportu już był wykorzystywany przez PO. Był europoseł Wenta, obecny prezydent Kielc.

- On świetnie sobie poradził w wyborach samorządowych. Sprawa jest na tyle poważna, że trzeba wybierać ludzi doświadczonych w bojach politycznych. Zbigniew Boniek jest na pewno świetnym działaczem sportowym, ma swoje osiągnięcia. Nic o tym jednak nie słyszałem.

 

Wczoraj w Krakowie lider partii Wiosna Rober Biedroń spotkał się ze swoimi zwolennikami. Na spotkaniach i na konferencji podkreślał dwie sprawy: walkę ze smogiem i rozdział Kościoła od państwa. Wiosna jest realnym zagrożeniem dla listy bloku opozycyjnego?

- Zagrożeniem jakimś wielkim nie jest, ale jak ich notowania się utrzymają, jakieś osłabienie tego bloku będzie. To smutne. Słucham wypowiedzi liderów Wiosny i oni bardziej atakują PO niż PiS.

 

Może bardziej o głosy zwolenników PO walczą?

- Tak, ale trzeba powiedzieć jasno, że odpowiedzialny polityk powinien widzieć co się dzieje pod rządami PiS. Ambicje trzeba odłożyć na bok, żeby wygrać wybory z PiS. To jest zagrożenie.

 

Jedyną odpowiedzialną decyzją Roberta Biedronia byłoby dołączenie do waszego bloku?

- Jakby odpowiedzialnie traktował przyszłość Polski, powinien tak zrobić, ale pewnie tak nie będzie.

 

Jeszcze Wiosna, ale krakowska. Chodzi o stowarzyszenie. Co się dzieje? Od początku lutego w stowarzyszeniu Wiosna dwa razy zmieniły się władze. Odwołany po tygodniu ksiądz Grzegorz Babiarz oświadczył wczoraj, że to on nadal jest prezesem, a ponowny wybór Joanny Sadzik na to stanowisko nie był zgodny z prawem.

- Piękna inicjatywa niestety… Nie znam szczegółów wewnętrznych, ale ze smutkiem patrzę, że ta inicjatywa może się rozpaść. To byłoby niedobre. Angażowali się w to ludzie z całej Polski. Jeśli to jest inspirowane przez poprzedniego prezesa to ja bym tego nie rozumiał. Ksiądz Stryczek pokazał się jako człowiek aktywny. Teraz nie wiem… To przykra sprawa dla tych, którzy byli zaangażowani. Cóż powiedzieć, mam nadzieję, że to się ułoży. Nie wolno zniszczyć takiego dzieła.

19%
81%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 22

gosc

Poniedziałek, 18 lutego 2019, 08:55

@@

Bo tam za dużo jest wariatów, chamów, prostaków, obłudników...

Odpowiedz

Adam

Piątek, 15 lutego 2019, 15:24

Wiosna was zmiecie, bo poza antypisizmem nie macie nic do zaoferowania, stąd ten strach. Zmiana w tym politycznym bagnie jest potrzebna.

Odpowiedz

Pis Po jedno zło

Piątek, 15 lutego 2019, 11:52

Dokładnie tak! Polska potrzebuje radykalnych zmian.

Odpowiedz

Piątek, 15 lutego 2019, 11:28

@Brawo bis pis

Pełna zgoda i nie zapominajmy że taka pseudosuwerenna polityka zagraniczna to kontynuacja identycznych działań PO a wcześniej SLD i AWS!!!

Odpowiedz

Piątek, 15 lutego 2019, 10:56

@Brawo bis pis

Tweet prezydenta był akurat jedyną pozytywną rzeczą.

Odpowiedz

Jaś

Piątek, 15 lutego 2019, 10:55

@Ucz się Jasiu, ucz się, ucz

Znowu niczego nie zrozumiałeś. Może poproś kogoś, żeby ci wytłumaczył, bo jeżeli nie pojąłeś co oznacza kontekst, to ja się nie podejmuję...

Odpowiedz

Brawo bis pis

Piątek, 15 lutego 2019, 10:53

Fantastyczne rezultaty konferencji, to pan Pomoeo, który kazał nam oddać 300 miliardów dolców za pożydowskie mienie i wcisnął złom bez offsetu. Afera że słowami dziennikarki i Netanjahu. Wplątanie się w cudzą wojenkę. Kolejna kompromitacja na arenie międzynarodowej. Dziwaczny tweet prezydenta wysłany w środku nocy. Coś przeoczyłem? Aha - pierwszy sondaż, w którym 77% Polaków źle ocenia tę konferencję.

Odpowiedz

Ucz się Jasiu, ucz się, ucz

Piątek, 15 lutego 2019, 10:49

@Jaś

A jaki był ten kontekst słowa? Brak wykształcenia powoduje nerwowe reakcje na niezrozumiałe słowa. Mogłem napisać Semici, ale to dotyczy całego ludu zamieszkującego tereny Palestyny, więc byś pewnie zrozumiał co napisałem, chociaż byłoby to nieprecyzyjne. Wiedza to potęga, a ci którym jej brakuje musza posługiwać się agresja jak ty.

Odpowiedz

Jaś

Piątek, 15 lutego 2019, 10:43

@Ucz się Jasiu, ucz się, ucz

Sam się ucz. Chodziło mu o kontekst użycia słowa. Sprawdź sobie kim był Moczar i co się działo w 1968 roku, bo jedyne co potrafisz, to sprawdzanie Wikipedii w telefonie od timobajla, a trzeba też czasem myśleć.

Odpowiedz

Ucz się Jasiu, ucz się, ucz

Piątek, 15 lutego 2019, 10:32

@St.

Syjonizm (od nazwy wzgórza Syjon w Jerozolimie, na którym stała Świątynia Jerozolimska) – ruch polityczny i społeczny, dążący do odtworzenia żydowskiej siedziby narodowej na terenach starożytnego Izraela, będących w okresie międzywojennym mandatem Wielkiej Brytanii (Brytyjski Mandat Palestyny). Syjonizm doprowadził do powstania państwa Izrael w 1948. Współcześnie jego celem jest także utrzymanie jedności narodu żydowskiego żyjącego w rozproszeniu i jego więzi z Izraelem.

Odpowiedz

babcia

Piątek, 15 lutego 2019, 10:12

Rząd obniżył właśnie stawkę waloryzacji emerytur z 3,26% do 2,86%, czyli głodową stawkę do dramatycznie głodowej, ale co tam, schorowani i słabi się nie poskarżą, a jak się poskarżą, to nikogo to nie obejdzie. Ważne żeby miliony poszły na jubel na Zamku i konferencję, która przyniesie wyłącznie kolejne problemy międzynarodowe.

Odpowiedz

Anna

Piątek, 15 lutego 2019, 10:06

"Stąd aresztowania ludzi, którzy nie wyznają ideologii PIS" Czyli wg tego człowieka każdy przestępca jeżeli tylko nie "wyznaje ideologii PIS" powinien być nietykalny!!!!! Taka osoba powinna wstydzić się pleść takie bzdury bo to jest kompromitujące albo lepiej nie zabierać publicznie głosu aby się nie ośmieszać.

Odpowiedz

St.

Piątek, 15 lutego 2019, 09:53

Takich rozwiązań nie wprowadza się ustawą, po co kłamiesz w tak głupi sposób? Używając słowa "syjoniści" stawiasz się na równi z Moczarem, a to automatycznie kończy dyskusję.

Odpowiedz

Piątek, 15 lutego 2019, 09:49

@obserwator

Przeczytaj może dzisiejszy odcinek srebrnastory. Bardzo ciekawy wątek łapówki dla księdza z zarządu spółki. Jest świadek, który potwierdza kto zażądał łapówki i był przy jej wręczaniu. A najlepsze numery i tak wypłyną przed wyborami. Kto mieczem wojuje ten od miecza ginie.

Odpowiedz

Piątek, 15 lutego 2019, 09:41

@St.

Dostrzegasz, że to syjoniści robią sobie politykę na kłamstwach, ale uważasz to za skutek dyplomatycznych zdolności PiSu? Przecież to PiS chciał wprowadzić ustawę, która karałaby za takie słowa i wówczas opozycja wieszała na nich psy.

Odpowiedz

obserwator

Piątek, 15 lutego 2019, 09:33

Coś się temu panu pokręciło z tymi łapówkami, przecież z taśm wyraźnie wynika że to ten Austriak proponuje kilkakrotnie Kujdzie łapówkę, a Kujda zdecydowanie odmawia. Zgodne z prawem w Polsce ten kto proponuje łapówkę podlega karze, czyli ten Austriak nadaje się do paki. Hmm, a za jego plecami stoi jeszcze Giertych, a nie Kaczyński, który miał "wymuszać wręczanie łapówek dla przedstawicieli Srebrnej" jak to sugeruje rozmówca.

Odpowiedz

St.

Piątek, 15 lutego 2019, 09:28

Jedyny przekaz jaki z konferencji pójdzie w świat, to słowa przygłupiej dziennikarki i Bibi, który robi sobie naszym kosztem kampanię wyborczą. Znowu będą mówić, że Polacy są antysemitami i w czasie wojny mordowali Żydów razem z Niemcami. Pis za swoje zdolności dyplomatyczne powinien dostać antynobla.

Odpowiedz

M

Piątek, 15 lutego 2019, 09:23

Patologia donosicielska jak zwykle to samo.

Odpowiedz

Piątek, 15 lutego 2019, 09:19

Rząd porządnego człowieka, ale nieudanego premiera upadł, bo ruski agent przedstawił listę rzekomych agentów. Konsekwencje tego mamy do dziś.

Odpowiedz

i dlatego lecicie w sondażach

Piątek, 15 lutego 2019, 09:05

"Słucham wypowiedzi liderów Wiosny i oni bardziej atakują PO niż PiS". Bo drodzy państwo wyznacznikiem jakości polityka według funkcjonariuszy PO jest to, czy atakują bardziej PiS, czy PO. A ktoś głupi pomyślał, ze chodzi im o nasze dobro? :)

Odpowiedz