Mariusz Urbanek, "Genialni. Lwowska szkoła matematyczna", Iskry 2014.

To opowieść o polskich naukowcach, matematykach, którzy przed II wojną światową znaleźli się we Lwowie. Prowadzili, wykłady, dokonali wielu odkryć, spotykali się również towarzysko, chociaż najczęściej te spotkania zamieniały się w matematyczne dyskusje. Do legendy przeszła lwowska kawiarnia Szkocka, w której zajmowali stolik, a po ich wielogodzinnych debatach blat pozostawał zapisany niezrozumiałymi dla postronnych działaniami. Tworzyli legendarną Lwowską Szkołę Matematyczną, z którą kojarzonych jest co najmniej kilkanaście nazwisk. Najsłynniejszymi z nich zajął się w swojej opowieści Mariusz Urbanek. Zbadał i opisał losy Stefana Banacha, Hugo Steinhausa, Stanisława Ulama i Stanisława Mazura. Wielu z nich zostało docenionych na świecie, ich odkrycia do dziś są  aktualne, a na przykład Stanisław Ulam został współtwórcą pierwszej bomby atomowej. Mariusz Urbanek zebrał w swojej książce wiele faktów, relacji ludzi, którzy się z nimi zetknęli, studentów, członków rodzin. Przeprowadził tę historię od pojawienia się ich geniuszów, przez lata wojny i okupacji aż po ich powojenne losy. Spisał nie tylko ich dzieje, opowiedział też mnóstwo anegdot i rodzinnych historii bohaterów.

W radiowej bibliotece koncentrujemy się przede wszystkim na historii najbardziej związanego z naszym regionem Stefana Banacha, urodzonego w dość ubogim domu, wychowanego w przysposobionej rodzinie, wykształconego w Krakowie. Mimo że największych odkryć i największych naukowych osiągnięć dokonał we Lwowie, to tutaj w Krakowie zaczęła się jego matematyczna pasja. Nigdy nie skończył studiów, był profesorem na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, a jego nazwisko wymieniane jest dzisiaj obok Euklidesa i Pitagorasa.

O tym kim był Stefan Banach dowiemy się z fragmentów książki czytanej w radiowej bibliotece przez Juliusza Chrząstowskiego.


Mariusz Urbanek to wrocławski pisarz i publicysta, jeden z najlepszych polskich biografów, autor m.in. biografii generała Bolesława Wieniawy, Leopolda Tyrmanda, Juliana Tuwima, Jana Brzechwy oraz Władysław Broniewskiego.