Zapraszamy na spacer online po najmłodszej Galerii Nowohuckiego Centrum Kultury – otwartej w styczniu br. Udostępnimy malarstwo i grafikę – 91 prac z kolekcji Wilmy i Agaty Dudy-Gracz.

Galeria Jerzego Dudy Gracza

Autorska galeria malarstwa i grafiki z kolekcji Wilmy i Agaty Dudy Gracz - 91 prac artysty, wyeksponowanych w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni wystawienniczej, sąsiadującej z istniejącą w NCK od trzech lat Galerią Zdzisława Beksińskiego. Spotkanie z wybitną sztuką to wprawa w świat doznań zmysłowych, intelektualnych, duchowych. To źródło wzruszeń i inspiracji, ćwiczenie dla naszej wyobraźni. To wreszcie trud zderzenia własnych doświadczeń i wyobrażeń o rzeczywistości z wizją proponowaną przez artystę. Czy ją przyjmiemy, czy odrzucimy – oto pytanie, które zawsze pozostaje otwarte. Zawsze wszakże warto podejmować takie wyzwania. Z całą pewnością warto skonfrontować się z malarstwem Jerzego Dudy-Gracza, do czego zachęcamy. Nie pozostawi nas obojętnymi, a to najważniejsze.

Kiedyś Dudę-Gracza rozchwytywano i uwielbiano, potem zaczęto się go wstydzić, a nawet bać. Czy nadszedł czas, aby odczytać go na nowo? Twórczość tego artysty jest niezaprzeczalnym fenomenem polskiej kultury ostatnich pięćdziesięciu lat. Wydaje się, że choć Duda-Gracz w 2004 roku zamilkł na zawsze, to jego twórczość nie powiedziała ostatniego słowa.

W latach 70. ubiegłego wieku trudno byłoby znaleźć w Polsce artystę, którego twórczość spotykałaby się z tak żywym oddźwiękiem społecznym jak malarstwo Dudy-Gracza; rezonans wywoływany przez jego wystawy łatwiej porównać z recepcją ważnych filmów czy pokoleniowych bestsellerów niż ze zjawiskami z dziedziny sztuk plastycznych.

 

Premiera wirtualnego spaceru – 15.05.2020 r. (piątek), g. 20.00, wstęp wolny!
Dołącz do wydarzenia na Facebooku <
Wirtualne otwarcie Galerii Jerzego Dudy-Gracza>