|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

"Szable w dłoń! Szermierka szablą jako polskie dziedzictwo narodowego"

Wystawa rozpocznie się 1 września i potrwa do 31 listopada w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Szable w dłoń! Szermierka szablą jako polskie dziedzictwo narodowe to  tytuł najnowszej wystawy, której wernisaż odbędzie się 31 sierpnia br. o godz. 15:00 na dziedzińcu Collegium Maius.

Szermierka historyczną szablą bojową jest naszym utraconym dziedzictwem narodowym. A przecież to właśnie szabla w świadomości Polaków jest symbolem narodowym. Tradycję fechtunku zniszczyły działania zaborców, wprowadzenie do użytku szabli wojskowej oraz sportowej. Obecnie z pięknego symbolu polskości zostało niewiele - większość broni została zniszczona lub przerobiona, ostatni wielcy specjaliści fechtunku dożyli postania styczniowego.

Z okazji Roku Niepodległości 2018 oraz dwusetlecia uruchomienia pierwszych kursów szermierki na Uniwersytecie Jagiellońskim, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego wraz z Silkfencing i Fundacją P.K. „Urwany Film” podjęło się zorganizowania wydarzenia muzealnego, obejmującego obok wystawy, warsztaty i sesję naukową. Jest to równocześnie próba uruchomienia dialogu dotyczącego istoty, sensu i sposobów rekonstrukcji dziedzictwa niematerialnego, jakim są polskie techniki walk bronią białą. W pracach przygotowawczych uczestniczy Krakowska Szkoła Fechtunku oraz członkowie Stowarzyszenia na rzecz DESW ARMA-PL. Wydarzenie jest współfinansowane przez fundację PZU.

Na wystawie pokazane zostaną tradycje sięgające Szkoły Rycerskiej i Collegium Nobilium, zagadnienia wychowania obywatelskiego, honorowych pojedynków, ale przede wszystkim polskiej techniki walki szablą. Wskazane zostaną różnice pomiędzy walką szablą bojową, wojskową i sportową oraz przyczyny i skutki umiejscowienia naszych technik pomiędzy szabla wschodnią i mieczem zachodnioeuropejskim. Nie zabraknie zaprezentowania rozwoju technik szermierczych w kolejnych wiekach.

Wystawa czynna w dn. 1 września – 31 listopada 2018 r. w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wstęp wolny.

0%
0%