|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Spotkania z kulturą Górali Zagórzańskich w rabczańskim Muzeum

Spotkania z kulturą Górali Zagórzańskich - 24.08.19 - Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju

Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju serdecznie zaprasza do udziału w imprezie plenerowej pt. "Spotkania z kulturą Górali Zagórzańskich", które odbędą się 24. sierpnia 2019 r. przy zabytkowym drewnianym kościółku pw. św. Marii Magdaleny w Rabce-Zdroju.
To wydarzenie ma na celu przybliżenie kultury materialnej i niematerialnej Zagórzan, którą nasze Muzeum zajmuje się od początku swojej działalności. Impreza uzyskała dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2019.

Podczas trwania imprezy odbędą się wykłady przybliżające kulturę ludową Górali Zagórzańskich prowadzone przez etnografów: dr Dorota Majerczyk wygłosi wykład dotyczący tradycyjnego stroju Zagórzan, Wojciech Śliwiński omówi zagadnienia związane z budownictwem pasterskim w Gorcach. Poza tym odbędą się warsztaty pokazowe prowadzone przez lokalnych rzemieślników prezentujące tradycyjne techniki i tajniki rzemiosł (krawiectwo ludowe, kuśnierstwo, gorseciarstwo, wyrób gwiazd kolędniczych). Głównym celem warsztatów będzie promocja rzemieślniczych tradycji regionu oraz bezpośredni międzypokoleniowy przekaz wiedzy. W tym dniu zapraszamy także najmłodszych na warsztaty malarstwa na szkle i malowania zabawek tradycyjnych. Kolejnym punktem programu będzie projekcja filmu etnograficznego dokumentującego sylwetki rzemieślników.

Folklor Górali Zagórzańskich zaprezentują zespoły regionalne: Gminny Młodzieżowy Zespół Regionalny w Niedźwiedzia, Dolina Mszanki oraz Kasinianie-Zagórzanie.
Uczestnicy imprezy plenerowej będą mieli możliwość poznania lokalnych tradycji kulinarnych, które zostaną przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich "Zagórzanki" z Kasiny Wielkiej. W otoczeniu zabytkowego kościoła odbędzie się kiermasz regionalny, w którym wezmą udział członkowie Stowarzyszenia Rękodzielników "Zagórzańscy Pasjonaci" prezentujący twórczość regionu. Uczestnicy imprezy będą mieli możliwość zwiedzenia ekspozycji Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju.

Podczas trwania imprezy odbędzie się finał akcji społecznej "Przyjdź do Muzeum w stroju ludowym". Akcja przeprowadzona podczas imprezy ma zintegrować i zachęcić miejscową społeczność do kultywowania tradycji. Podczas trwania imprezy odbędzie się sesja fotograficzna przeprowadzona przez profesjonalnego fotografa, aranżowana na terenie i wewnątrz zabytkowej świątyni. 

0%
0%