Zamek Królewski na Wawelu zaprasza najmłodszych zwiedzających do uczestnictwa w przygotowanych – specjalnie dla nich – wydarzeniach. Z okazji Dnia Dziecka weźmiemy udział w warsztatach, konkursie, zwiedzimy najpiękniejsze zakątki zamku z nową mapą  i posłuchamy bajek, w tym flagowego dla Wawelu utworu – legendy o smoku wawelskim.

- W Dzień Dziecka zapraszamy na Wawel! Bardzo dobrze wiemy, że najmłodsi zwiedzający to jednocześnie najbardziej wymagający odbiorcy sztuki. Dlatego po prostu razem z nimi pragniemy świętować ten cudowny dzień, proponując uczestnictwo w różnorodnych zajęciach, i to zajęciach  nie tylko dla samych dzieci, ale także dla całych rodzin!  – zaprasza dr hab. Andrzej Betlej, prof. UJ, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

 

Od 30 maja do 1 czerwca dzieci i smoki rozpoczną panowanie na Wawelu, czyli co przygotowaliśmy z okazji Dnia Dziecka:

Mapa, czyli nowa przygoda

 

30.05 – publikacja mapy Wawelu w nowej odsłonie: "Wawel krok za krokiem. Trasa rodzinna"  z najciekawszymi punktami na zamku (Smocza Jama, Baszta Sandomierska, Ogrody Królewskie, Kaplica Zygmuntowska, Dzwon Zygmunt, Mur cegiełkowy, Dziedziniec Arkadowy, Sień Berecciego, Dawne miasteczko wawelskie).

Zilustrowane narzędzie zachęca do aktywnego zwiedzania. Dzięki mapie najmłodsi pogłębią wiedzę o obiektach i wykonają proste zadania.

W papierowej mapie jest coś magicznego. Korzystamy z nich jednak coraz rzadziej. Jesteśmy bowiem przyzwyczajeni do używania nawigacji w telefonie. To ona prowadzi nas od razu do celu, wyznaczając kierunki świata, licząc każdy przebyty metr, czy wskazując miejsca odpoczynku. W Dzień Dziecka zróbmy jednak wyjątek i skorzystajmy z najmłodszymi z tradycyjnej mapy Wawelu. Być może się zgubimy, ale przeżyjemy też niezapomnianą przygodę, samodzielnie odkrywając nowe miejsca, wędrując po nieznanych szlakach.

Projekt mapy autorstwa znanej ilustratorki dziecięcej Aleksandry Cieślak będzie dostępny bezpłatnie na oficjalnym profilu Facebook, Instagram oraz na blogu edukacyjnym www.waweledukacja.com. Narzędzie będzie można pobrać na telefon komórkowy lub wydrukować.

 

Smoki w przestworzach i konkurs

1.06, godz. 10.30 – warsztaty online, podczas których najmłodsi widzowie wykonają latawiec w kształcie smoka. Prowadzenie: Maria Prawelska.

1.06, godz. 10.30 – ogłoszenie konkursu z nagrodami "Lot ze Smokiem" zaadresowanego do dzieci w wieku od 4 do 12 lat

Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu własnego latawca z wykorzystaniem motywu Smoka Wawelskiego oraz przesłanie zdjęcia wykonanej pracy na adres mailowy: konkurs@wawel.org.pl.

20 najlepszych prac, na które czekamy do 15 czerwca, zostanie nagrodzonych książkami:

- „Jan Stańczyk z dworzan żartował” (Autor: Anna Chachulska)

- „Alchemiczna komnata” (Autor: Magdalena Skrabska)

- „Legenda o głowie wawelskiej” (Autor: Anna Chachulska)

 

Książki będą przyznawane zwycięzcom w sposób losowy.

#wawel czyta, czyli legenda o Smoku Wawelskim

30.05, godz. 19.00 – bajka dla najmłodszych, czyli legenda o smoku wawelskim. Czyta Ula Wolak-Dudek, montaż Adam Uryniak. Dostęp: Facebook.