Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Wakacje ze smakiem! Wieże w Hebdowie

  • Nasze akcje
  • date_range Poniedziałek, 2012.07.23 05:37 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:36 )
Początkowo miały bronić mieszkańców okolicznych wsi i zakonników przed hordami Tatarów i oddziałami husytów. Masywne romańskie konstrukcje nie pozwalały wedrzeć się oblegającemu mury wrogowi.


Wieże w Hebdowie

Początkowo miały bronić mieszkańców okolicznych wsi i zakonników przed hordami Tatarów i oddziałami husytów. Masywne romańskie konstrukcje nie pozwalały wedrzeć się oblegającemu mury wrogowi. Biorąc pod uwagę wysokość bliźniaczych budowli (a mierzą one 45 metrów), stanowiły doskonały punkt obserwacyjny okolicy.

Wieże należą do najstarszego po Benedyktynach opactwa w Małopolsce - klasztoru Norbertanów założonego w XII w. Klasztor, usytuowany na skarpie tuż na brzegiem Wisły był łakomym kąskiem dla niejednego miłośnika dzieł sztuki i skarbów. To stąd, po kasacji zakonu w 1819 r., carscy urzędnicy wywieźli korytem Wisły sześć dużych galer wypełnionych po brzegi dziełami sztuki, obrazami, księgami i kosztownościami przez setki lat gromadzonymi w zakonie.

[
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię