Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Wakacje ze smakiem! Rynek w Żabnie

  • Nasze akcje
  • date_range Poniedziałek, 2012.06.25 09:20 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:36 )
Rynek w podtarnowskim Żabnie ma bogatą historię, a od niespełna roku, zupełnie nowy wygląd.

Żabno

Rynek w Żabnie

Przetrwał powodzie, wielki pożar i atak artyleryjski. Rynek w podtarnowskim Żabnie ma bogatą historię, a od niespełna roku zupełnie nowy wygląd.

Osadnictwo na terenie Żabna sięga epoki kultury łużyckiej. Najstarsze pisane wiadomości o Żabnie pochodzą z XII wieku, Bolesław Wstydliwy nadał je rycerzowi Świętosławowi. W XIV wieku osada posiadała już prawa miejskie.

Od XV wieku w mieście zaczęło rozwijać się rzemiosło, w 1675 r. powołany został cech skupiający rzemieślników. Na żabieńskim rynku, ze względu na położenie, odbywały się cotygodniowe jarmarki, na których handlowano suknem, nabiałem, owocami, a przede wszystkim zbożem. Ich tradycja przetrwała do dziś.
[
WAKACJE2012 Rynki Zabno

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię