Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Wakacje ze smakiem! Pałac w Ściborzycach

  • Nasze akcje
  • date_range Poniedziałek, 2012.07.09 05:05 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:36 )
Po wojnie pałac zamieniono w PGR. Wokół niego powstały stajnie i chlewnie. Czy odzyska dawną świetność?

Pałac w Ściborzycach

Ściborzyce to niewielka wieś w gminie Trzyciąż. Położona jest w dolinie rzeki Dłubni. Trafić tutaj nie jest łatwo. Jednak podczas wędrówek po Jurze Krakowsko - Częstochowskiej zachęcamy do tego prawdziwych turystów.

Wieś Ściborzyce wymieniana jest już w XIII wiecznych dokumentach. Przed 1329 rokiem osadę lokowano na prawie magdeburskim. Wówczas wieś była osadą rycerską, należącą do Czcibora i jego brata Strachoty. Później, do 1563 roku, wieś należała do cystersów.

W XIX wieku właścicielem Ściborzyc został Paweł Popiel. Był on znanym krakowskim konserwatorem zabytków, publicystą i współzałożycielem "Czasu". Pałac w Ściborzycach wybudował syn Popiela, również Paweł. Ostatnim przedwojennym właścicielem Ściborzyc był Ludwik Popiel. Obecnie pałac dzierżawi jego wnuk, Tadeusz Topór.

[

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię