To biograficzna opowieść o nietuzinkowej, interesującej postaci, znanej poetce, wybitnej tłumaczce, która obok literackiej kariery angażowała się w aktualne wydarzenia polityczne. Równie ważna co poezja była dla niej zawodowa droga w państwowych urzędach, a przede wszystkim praca w roli sekretarza Józefa Piłsudskiego. To okres dwudziestolecia międzywojennego przedstawiamy w radiowej bibliotece, poprzez losy głównej bohaterki wchodzimy w pierwsze lata niepodległości, atmosferę salonów, gabinetów i urzędów Warszawy. 

Nie literatura była najważniejszym źródłem inspiracji dla Iłłakowiczówny, tylko mocne uczestnictwo w życiu, i to w mniejszym stopniu prywatnym, w większym – wspólnotowym. Niekiedy jej wiersze przypominają kronikę, w której zapisuje własne doświadczenia i wrażenia, inne – zwłaszcza publicystyczne – mają formę minireportaży. Tego wszystkiego nie zdobyłaby, będąc pełnoetatową poetką. To nie była jej droga, więc konsekwentnie jej unikała. Rozdzielała swoje dwa światy: urzędowy i twórczy, a jeden bez drugiego nie istniał.

W radiowej bibliotece słuchamy fragmentów książki „Iłła. Opowieść o Kazimierze Iłłakowiczównie” (Wydawnictwo Marginesy) w interpretacji Ewy Kaim.
Od poniedziałku do piątku o 11.45 i 22.50. 

 

 

Barbara Gawryluk