Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

100. rocznica urodzin Jana Pawła II

  • Nasze akcje
  • date_range Czwartek, 2020.04.23 15:27 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:41 )
18 maja 1920 r. w Wadowicach przyszedł na świat Karol Wojtyła. Z okazji setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II przypominamy wyjątkowe, archiwalne audycje, w których Jana Pawła II wspominają ludzie znający Go osobiście. Zapraszamy także do wysłuchania audycji nowych, które powstały specjalnie, by uczcić tę ważną rocznicę. Od poniedziałku do soboty o 7.50 zapraszamy do wysłuchania felietonów ks. Wojciecha Węgrzyniaka - biblisty, rekolekcjonisty pt."Człowiek jest drogą", a od poniedziałku do piątku audycji "Szlakami JPII".

Fot. Pixabay

Karol Wojtyła - archiwalne zdjęcia

Wspomnienia osób znających osobiście Jana Pawła II nagrane po jego wyborze na papieża w 1978 r:

Adam Pach - o pobytach biskupa i kardynała Wojtyły w Zakopanem i wspólnym śpiewani kolęd ks. Władysław Curzydło - o górskich wędrówkach ks. Wojtyły i corocznych wyprawach na narty; ks. Józef Tischner - o pracy naukowej, działalności duszpasterskiej i duchowości Karola Wojtyły (m.in. anegdota o bpie Tadeuszu Pieronku); Stanisław Lem - o wrażeniach ze spotkania z Karolem Wojtyłą i refleksja o obowiązkach związanych z nowym urzędem; Prof. Marian Mięsowicz - o prowadzonych w przeszłości dyskusjach filozoficznych i naukowych oraz o osobowości Karola Wojtyły; Prof. Jerzy Szablowski - o kontaktach roboczych z Karolem Wojtyłą, który jako arcybiskup krakowski był gospodarzem Katedry Wawelskiej.

Nim otrzymał klucze Piotrowe - audycja z okazji wyboru papieża Jana Pawła II

Posłuchaj audycji Nim otrzymał klucze Piotrowe

Fot. Narodowe Archwium Cyfrow

W audycji wypowiadają się;
- Ignacy Magiera opowiada o historii Wadowic;
- Dyrektor LO w Wadowicach (dawne gimnazjum) mgr Tadeusz Janik mówi o zachowanych dokumentach z lat nauki Karola Wojtyły;
- Wspomnienia osób, które znały osobiście Karola Wojtyłę;
- Zofia Warbuzowa (z d. Dudek), woźna w wadowickim liceum, pracowała w gimnazjum w latach nauki Karola Wojtyły;
- dr Włodzimierz Piotrowski - lekarz, chodził z Karolem Wojtyłą do szkoły powszechnej i do gimnazjum;
- ks. prałat Edward Zacher - uczył Karola Wojtyłę religii; wspomina m.in. wizytację ks. kard. Sapiehy i orację wygłoszoną z tej okazji przez Karola Wojtyłę;
- Władysław Cieluch - w latach okupacji pracował z Karolem Wojtyłą w zakładach Solway;
- Tadeusz Kwiatkowski - literat, wspomina lata odbywanych z Karolem Wojtyłą studiów polonistycznych na UJ i pracy w Teatrze Rapsodycznym;
- Józefa i Jan Wachlowie, Józefa Kruczek - mieszkańcy wsi Niegowić

 


Wrosłem w ziemię zakopiańską  - relacje o pobytach ks. Karola Wojtyły - biskupa i kardynała - w Zakopanem i w Tatrach.

Posłuchaj audycji Wrosłem w ziemię zakopiańską

W audycji wypowiadają się:

Maria Waliczkowa
Franciszek Chodorowicz
Franciszek Bachleda-Księdzularz
Helena Krzeptowska

 

 


Teatr słowa żywego - Karol Wojtyła w Teatrze Rapsodycznym - aktorski epizod w życiu Jana Pawła II - udział w pracach Teatru Rapsodycznego i
Sceny 38

Posłuchaj audycji Teatr słowa żywego

[[File:Tenement house, 1936 designed by Bogdan Laszczka, 7 Komorowskiego street, Krakow, Poland.jpg|Tenement house, 1936 designed by Bogdan Laszczka, 7 Komorowskiego street, Krakow, Poland]]

Anna Radwan i Tadeusz Malak recytują poezje Karola Wojtyły (audycja z 1997 r.)

 


Niegowić - Notatnik prowincjonalny - zapraszamy do wsi Niegowić w gminie Gdów w powiecie Wieliczka.

Posłuchaj audycji Niegowić - Notatnik prowincjonalny

Fot. Wikipedia

To właśnie w tamtejszej parafii podjął swą "pierwszą pracę" po studiach w Rzymie ksiądz Karol Wojtyła. Jak wspominają tego niezwykłego wikarego mieszkańcy Niegowici?

 


Katecheta Kościoła Powszechnego

Posłuchaj audycji Katecheta Kościoła Powszechnego

Fot. Narodowe Archowum Cyfrowe

Wypowiedzi ks. biskupa Tadeusza Pieronka, ojca Leona Knabita i literata i działacza katolickiego Marka Skwarnickiego o duchowym wymiarze pielgrzymek papieża Jana Pawła II (audycja z 1999 r.)

 


"Człowiek jest drogą" - felietony ks. Wojciecha Wegrzyniaka

100 lat temu przyszedł na świat Karol Józef Wojtyła. Urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach jako drugi syn Karola Wojtyły seniora i Emilii z Kaczorowskich. Miał starszego o 14 lat brata Edmunda, a jego siostra Olga zmarła tuż po urodzeniu. Rodzina Wojtyłów wiodła skromne życie. Ojciec, porucznik, był urzędnikiem administracji wojskowej. Matka prowadziła dom. W domu Wojtyłów panowała religijna atmosfera, a oni sami cieszyli się szacunkiem wśród mieszkańców. W Wadowicach mieszkała wówczas liczna społeczność żydowska. Może to miejsce zadecydowało, że wiele czynów późniejszego papieża Jana Pawła II było po raz pierwszy w historii - tak jak wizyta w rzymskiej synagodze, na którą trzeba było czekać prawie dwa tysiące lat. Był też pierwszym papieżem, który odwiedził meczet. Jego pontyfikat trwał 26 lat i 5 miesięcy (trzeci pod względem długości w historii). Papież Polak wprowadził Kościół w nowe tysiąclecie, przyczynił się do obalenia komunizmu, podróżował z orędziem pokoju po całym świecie. Był poetą i aktorem, myślicielem i filozofem, miłośnikiem gór, mistykiem i człowiekiem dialogu. Najsłynniejszą chyba myślą papieża była ta o wyborze między cywilizacją życia, a cywilizacją śmierci. Jan Paweł II wielokrotnie był krytykowany za swoje wypowiedzi na temat znaczenia chrześcijaństwa i etyki dla Europy. Żyje już pokolenie, które Go nie znało, a także Ci, na których wywarł ogromny wpływ. Ten jubileusz może być okazją dla wielu, by spojrzeć na św. Jana Pawła II z własnej perspektywy. Oto jedna z nich - zapraszamy na felietony ks.Wojciecha Węgrzyniaka - biblisty, rekolekcjonisty pt."Człowiek jest drogą".

 

Poniedziałek - sobota, godz. 7.50


Szlakami JPII: Ołtarz papieski w Starym Sączu

Fot. Damian Radziak

Stary Sącz. Ołtarz Papieski

Stary Sącz ma dwóch patronów. Oficjalną patronką miasta jest święta Kinga, nieoficjalnym Jan Paweł II, który św. Kingę kanonizował podczas mszy na starosądeckich błoniach 16 czerwca 1999 roku. To wydarzenie zmieniło historię malowniczo położonego u zbiegu Dunajca i Popradu miasteczka. Od blisko 20. lat to popularne miejsce pielgrzymek. Ołtarz polowy w Starym Sączu jest jedynym w Polsce, który nie został rozebrany po papieskiej pielgrzymce.

Więcej

 

Dwa pytania, dwie nagrody, dwie szanse. Konkurs wiedzy historycznej dla uczczenia setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II

 

Szlakami JPII: Krzeptówki

Fot. Marek Lasyk

Szlakami JPII: Krzeptówki

Szczególnie upodobał sobie Tatry i Zakopane. Przyjeżdżał tutaj jako młody chłopak, wikary, biskup, metropolita i wreszcie dwukrotnie jako papież. W tygodniu poprzedzającym setne urodziny Jana Pawła II zabieramy Państwa do miejsc szczególnie mu bliskich. Zajrzyjmy na Krzeptówki do Sanktuarium Narodowego Matki Bożej Fatimskiej, które konsekrował w 1997 roku. Warto wspomnieć, że świątynię wybudowano jako wotum wdzięczności za ocalenie życia Ojca Świętego w zamachu. Magdalenę Zbylut-Wiśniewską oprowadził rektor wspólnoty pallotynów ksiądz Wojciech Jurkowski.

Więcej


Szlakami JPII - parafia św. Floriana w Krakowie

Fot. MarekLasyk

Parafia św. Floriana

Początek lat 50. Młody, niespełna 30-letni ksiądz został oddelegowany z wiejskiej parafii, gdzie pracował, do jednej z bardziej rozpoznawalnych w Krakowie. Nie marnuje czasu. W wolnym czasie pisze poematy, chodzi do pobliskiego teatru, a ze studentami zakłada chór. W ramach naszego cyklu "Śladami Jana Pawła II" zabieramy teraz państwa do parafii pw. św. Floriana w Krakowie.

Więcej


Szlakami JPII - Kalwaria Zebrzydowska

fot; M. Lasyk

Papieska Kalwaria Zebrzydowska

Kalwaria Zebrzydowska od Wadowic jest oddalona o zaledwie 15 kilometrów. Karol Wojtyła bywał tam od dziecka, przyjeżdżał jako ksiądz i biskup, aż w końcu pielgrzymował jako papież. Sam wspominał, że było to dla niego miejsce szczególne. Lubił się tam modlić w samotności, nikogo nie informując o przyjeździe.

WIĘCEJ

 

Szlakami JPII - Niegowić, pierwsza parafia Karola Wojtyły

fot: M. Lasyk

Niegowić, pierwsza parafia Karola Wojtyły

Karol Wojtyła trafił do Niegowici, niewielkiej miejscowości pod Krakowem, w 1948 roku. Była to jego pierwsza parafia.

Więcej

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię