|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Radio Kraków w Pleśnej

W Radiu Kraków w wakacyjne soboty odkrywamy dla Państwa, czasem na nowo, najpiękniejsze miejsca w regionie. Tym razem Magdalena Zbylut-Wiśniewska i Maciej Skowronek wybrali się do podtarnowskiej gminy Pleśna, która w ubiegłym roku otrzymała tytuł „Miejsce z klimatem” w plebiscycie Turystyczne Skarby Małopolski.

Fot. Damian Radziak

Odwiedziliśmy Kościelisko, Zawoję i Szczawnicę. Czas na Pleśną koło Tarnowa!

Program prowadzili Maciej Skowronek i Magdalena Zbylut-Wiśniewska. Trzecią muzyczną godzinę programu przygotowała Agnieszka Barańska.

O urokach gminy Pleśna opowiedzieli Józef Knapik, wójt gminy Pleśna i Grzegorz Biedroń, prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej.

"Od kilku dobrych lat budujemy tę markę przy wsparciu Tarnowskiej Organizacji Turystycznej i Małopolskiej Organizacji Turystycznej. Budujemy infrastrukturę turystyczną. Zrealizowaliśmy wiele projektów - zagospodarowanie przestrzeni publicznej w Łowczówku, stanica rowerowa w Lubince, wieża widokowa w Dąbrówce Szczepanowskiej. Teraz robimy potężną inwestcyję - zagospodarowanie obiektu sportowo-rekreacyjnego Relaks w Łowczówku, który przed wojną cieszył się olbrzymią popularnością, a w czasach powojennych stanowił Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji" - wyjaśniał wójt.

"Nawet mieszkańcy Tarnowa nie do końca mają świadomość, że tak blisko mają tak ciekawą miejscowość, gdzie można świetnie wypoczywać. Ta miejscowość na mnie sprawia wrażenie miejscowości o charakterze uzdrowiskowym - z klimatem, z możliwością spacerów, z pięknymi widokami, ale również z winnicami. Uważam, że ten konkurs, który organizuje Małopolski Urząd Marszałkowski z naszą pomocą, to jest świetna rzecz i oby w kolejnych edycjach właśnie takie miejsca z klimatem jak Pleśna były promowane" - mówił Grzegorz Biedroń.

"W ciągu najbliższego tygodnia ogłosimy warunki następnej edycji. Będą tylko drobne korekty, ale przede wszystkim zależy nam na miejscowościach z klimatem, na atrakcjach turystycznych, na wydarzeniach" - dodał prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej.

Posłuchaj rozmowy

Fot. Damian Radziak

O ścieżce przyrodniczej Pleśna-Łowczówek opowiedział Ryszard Kozik, botanik i pomysłodawca tego szlaku.

"To jest wytyczony szlak, który ma około 4 kilometrów długości. Zaczyna się właśnie tutaj, pod gminą Pleśna. Szlak jest wyznakowany, tak że za bardzo na nim zabłądzić nie można. Przedstawia najbardziej atrakcyjne tereny przyrodnicze" - wyjaśniał Kozik.

Posłuchaj rozmowy

Fot. Damian Radziak

Ryszard Stankowski, zastępca wójta gminy Pleśna, opowiedział o śladach I i II wojny światowej na terenie gminy Pleśna

"Na terenie gminy Pleśna pozostało 19 cmentarzy z I wojny światowej. Rozlokowane są one praktycznie we wszystkich miejscowościach gminy, może za wyjątkiem jednej. Już sama ilość tych cmentarzy świadczy o tym, że działania wojenne, które tu były prowadzone, były jednak bardzo szerokie. Oczywiście trzeba podkreślić tragizm tych wydarzeń" - mówił Stankowski.

"Centrum Pamięci Narodowej w Lichwinie to takie miejsce, które skupia w sobie to, o czym wcześniej powiedziałem. Jego ideą jest, by w jednym miejscu pokazać to całe dziedzictwo historyczne gminy Pleśna, pozostałości po I i II wojnie światowej w sposób symboliczny" - dodał zastępca wójta.

Posłuchaj rozmowy

Fot. Damian Radziak

O lokalnym przemyśle winiarskim opowiedział Robert Beściak z winnicy Dabrówka.

"Na terenie gminy Pleśna są 4 winnice komercyjne, które prowadzą sprzedaż, ale mamy też sporo mniejszych winnic. Jest ich już ponad dziesięć" - mówił Beściak.

"Nie mamy się czego wstydzić. Winnice reprezentują coraz wyższy poziom. Zdobywamy nagrody na konkurach w Polsce, na konkursach zagranicznych" - dodał.

Posłuchaj rozmowy

Fot. Damian Radziak

Do spacerów po gminie Pleśna zachęca Małgorzata Hajduga z Centrum Kultury Pleśna.

"Jesteśmy taką gminą, która akurat posiada na swoim terenie 19 cmentarzy z I wojny światowej i nie tylko historyków te cmentarze interesują. Zainteresują również pod względem architektonicznym. Były projektowane przez wybitnych artystów tamtego okresu, budowane na specjalnych planach. Przeważnie na każdym z nich znajduje się jakiś dość monumentalny pomnik, który zwraca uwagę. Naprawdę są to bardzo ładne cmentarze w bardzo ładnych miejscach położone, a oprócz tego mamy i inne miejsca" - mówiła Hajduga.

Posłuchaj rozmowy

Fot. Damian Radziak

Z Małgorzatą Hajdugą i Jackiem Skrzelowskim, dyrygentem Orkiestry Dętej ze Szczpanowic rozmawiała Agnieszka Barańska.

Posłuchaj rozmowy

Fot. Damian Radziak

Z Dorotą Przęczek, dyrygentką chóru Cantando i Marią Jasiak rozmawia Agnieszka Barańska.

Posłuchaj rozmowy

Fot. Damian Radziak

74%
26%