|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Małopolska bez smogu

Małopolska należy do regionów o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu w całej Unii Europejskiej, a problem ten dotyczy nie tylko samego Krakowa, ale większości miejscowości położonych w naszym województwie. W niedawnym raporcie Europejskiej Agencji Środowiska (EEA), która przebadała zanieczyszczenie w 400 miastach, Kraków znalazł się na 3 miejscu tego niechlubnego rankingu, tuż przed .... Nowym Sączem, który jest na miejscu 5.

fot: Karol Surówka

Zanieczyszczenie powietrza to problem ogromnej wagi, który dotyczy każdego z nas. Rocznie w skali kraju przez oddychanie brudnym powietrzem przedwcześnie umiera 45 tysięcy osób. Również w Małopolsce każdego roku tysiące osób cierpi na poważne choroby spowodowane zanieczyszczeniem powietrza. Wielkości stężeń szkodliwych pyłów PM10 i PM2,5 oraz benzo(a)piranu, jak wynika z danych Polskiego Alarmu Smogowego, w województwie małopolskim należą do najwyższych w Polsce. W wielu miastach i miasteczkach Małopolski stężenia pyłu PM10 były zbyt wysokie przez ponad 100 dni, a więc blisko przez 1/3 roku.

O tym, jak szkodliwy wpływ na nasze zdrowie ma oddychanie zanieczyszczonym powietrzem, mówi się coraz więcej i coraz głośniej. Podejmowane są obywatelskie inicjatywy. W walkę o lepszą jakość powietrza aktywnie włączają się samorządy, władze lokalne i zwykli mieszkańcy, którzy mają coraz większą świadomość tego, że przyczyn tak fatalnego stanu rzeczy trzeba szukać nie „gdzieś tam”, ale tuż obok, często za sąsiedzkim płotem.

W ramach akcji „Małopolska bez smogu” będziemy mówić o tym, jak każdy z nas może przyczynić się do poprawy jakości powietrza, a od 19 października do 14 grudnia wraz z Polskim Alarmem Smogowym odwiedzimy osiem najpopularniejszych małopolskich miejscowości uzdrowiskowych i wypoczynkowych, w których nie ma stałej stacji monitoringu WIOŚ. W każdej z nich przez dwa tygodnie przenośnymi pyłomierzami monitorować będziemy jakość powietrza a wykonywane pomiary będą pretekstem do szerokiej dyskusji, do której zaprosić chcemy słuchaczy Radia Kraków, ekspertów, lokalne władze oraz włodarzy i mieszkańców odwiedzanych miejsc.

Chcemy, aby Małopolska była  liderem pozytywnych zmian w myśleniu i podejmowaniu konkretnych działaniach na rzecz poprawy jakości powietrza.


Kampania realizowana przy współpracy z Województwem Małopolskim. Projekt sfinansowany ze środków finansowych Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Partnerem akcji jest Polski Alarm Smogowy

Partnerzy akcji:


 

 

 

RK

71%
29%