Piątek, 18 września 2015, 07:30
Miejsce przeprowadzania badań
Z bezpłatnego badania emisji spalin będą mogli skorzystać właściciele samochodów z silnikiem diesla lub silnikiem benzynowym. Każdy uczestnik, który podda się badaniu, otrzyma wydruk zawierający test emisji spalin. Otrzymany wynik będzie można porównać z normą dla badanej substancji. Pierwsze 10 osób, które podda samochód badaniu otrzyma upominek od województwa małopolskiego. Akcja prowadzona jest w związku z trwającym od 16 do 22 września Europejskim Tygodniem Zrównoważonego Transportu.
Bądź eko, sprawdź swoje auto – dlaczego to ważne?
Przekroczenia poziomu dopuszczalnego pyłu PM10 występują na obszarze 90 gmin w Małopolsce – na oddychanie zanieczyszczonym powietrzem narażonych jest aż 50% mieszkańców Małopolski.
Obszar przekroczeń poziomu 24-godzinnego pyłu PM10 (na czerwono).
Źródło: Program ochrony powietrza dla województwa małopolskiego.
Główną przyczyna wysokich poziomów pyłu zawieszonego są indywidualne źródła ogrzewania na paliwa stałe. Istotnym problemem jest jednak również emisja komunikacyjna, która dodatkowo odpowiada za przekroczenia poziomu dopuszczalnego dwutlenku azotu.
Źródło: Program ochrony powietrza dla województwa małopolskiego.
Niższa emisja komunikacyjna to czystsze powietrze
Dlatego też w Krakowie i innych miastach Małopolski wprowadza się coraz więcej rozwiązań, które mają za zadanie obniżenie emisji komunikacyjnej poprzez m.in.: rozszerzenie strefy ograniczonego ruchu oraz ograniczonego płatnego parkowania wraz z systemem parkingów typu „Parkuj i Jedź” (Park & Ride); ograniczenie ruchu pojazdów ciężarowych w Krakowie, utrzymanie dróg w sposób ograniczający wtórną emisję zanieczyszczeń poprzez regularne mycie, remonty i poprawę stanu nawierzchni dróg; wzmocnienie kontroli na stacjach diagnostycznych pojazdów; rozwój komunikacji publicznej oraz wdrożenie energooszczędnych i niskoemisyjnych rozwiązań w transporcie publicznym oraz rozwój komunikacji rowerowej w miastach.
W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 na działania związane z regionalną polityką energetyczną przewidziano 420 mln euro. Środki te zostaną przeznaczone m.in. na transport niskoemisyjny (140 mln euro). W latach 2014-2020 w Krakowie na rozbudowę linii tramwajowych i zakup taboru tramwajowego przeznaczonych zostanie 680 mln zł.
Program ochrony powietrza dla województwa małopolskiego ma sprawić, że przekroczenia dopuszczalnych poziomów zanieczyszczeń pyłem PM10, PM2,5, benzo(a)pirenem, dwutlenkiem azotu, dwutlenkiem siarki zostaną wyeliminowane. Aby jednak te działania były skuteczne, konieczne są i inwestycje i rozwiązania systemowe, ale też świadomość, że od naszych wyborów i naszego stylu życia często zależy jakość powietrza, którym oddychamy.
Kampania realizowana przy współpracy z Województwem Małopolskim. Projekt sfinansowany ze środków finansowych Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.
Kampania realizowana przy współpracy z Województwem Małopolskim. Projekt sfinansowany ze środków finansowych Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Partnerem akcji jest Polski Alarm Smogowy
Partnerzy akcji: