Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Kukiełki lisieckie

  • Nasze akcje
  • date_range Środa, 2012.06.27 13:56 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:35 )
Kukiełka to regionalne określenie okrągłej lub podłużnej bułki, która może być słodka lub słona. Tradycję jej pieczenia kultywują piekarze z podkrakowskich Liszek.

Kukiełki lisieckie


Kukiełka, czyli drożdżowa bułka pojawiła się w XV wieku wraz z nadaniem przywileju cechowi piekarskiemu w Krakowie przez Kazimierza Odnowiciela. Z czasem w Małopolsce nazywano tak różne rodzaje pieczywa. Na sądecczyźnie np. kukiełka była słodkim ciastem z rodzynkami, pecionym z drożdżowych warkoczy ciasta. Tylko w Krakowie i jego okolicach, kukiełką nazywano bułkę o podłużnym kształcie wypiekaną z ciasta chlebowego.


Obecnie tradycyjną metodę wypiekania kukiełek zachowali piekarze z Liszek. Proces wyrabiania ciasta jest czasochłonny. Od zrobienia zaczynu, do wyjęcia ciasta z pieca, zajmie ok. 8 godzin. By kukułka była dokładnie taka, jak nakazuje tradycyjna receptura konieczna jest "zanka" i "przybierka".

Przepis

Zaczyn przygotowuje się z mąki, wody i drożdży. Należy go dokładnie wymieszać, by powstała jednolita masa. Gdy ciasto wyrośnie, trzeba ponownie dolać do zaczynu wody i dosypać soli, tak, by ciasto miało twardą konsystencję. Z tak przygotowanego ciasta należy uformować kukiełki. Następnie należy posmarować je "zanką", tzw krochmalem. Przyrządza się go w następujący sposób: Do szkalnki zimnej wody dodać 2 łyżki mąki, wymieszać a następnie połączyć z wrzątkiem. Tak przygotowana "zanka" zalać zimną, który należy wcześniej przygotować dosypując do zimnej wody 2 łyżki stołowe mąki, a następnie zalać zimną wodą i dobrze zamieszać. Rozczyn zalać wrzątkiem i ponownie wymieszać. Zanka zapewni kukiełkom połysk i złotawy kolor. Na każdej kukiełce położyć "przybierkę", czyli drobne prostokąty wyrabiane z ciasta. Widać je na zdjęciach w naszej galerii. Dzięki "przybierce" kukiełki nie będą pękać podczas wypieku. Piec około 10, 15 minut w bardzo gorącym piekarniku.


Partnerem Projektu jest Województwo Małopolskie.

 

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię