Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Kapusta charsznicka

  • Nasze akcje
  • date_range Poniedziałek, 2012.07.16 14:42 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:36 )
Jest chrupiąca i jędrna. A swój niepowtarzalny smak i zapach zawdzięcza niezmiennej od pokoleń tradycji i doświadczeniu miejscowych rolników.


Charsznica od wielu już lat nazywana jest kapuścianą stolicą Polski. Przygotowanie uprawy kapusty białej głowiastej nie zmieniło się od lat. Począwszy od przygotowania rozsady, jej pielęgnacji, a skończywszy na technologii ręcznego zbioru. To sprawia, że kapusta z Charsznicy jest lepsza, smaczniejsza i zdrowsza niż ta rosnąca w innych regionach Polski czy Europy. Ale oprócz tego, że jest smaczna ma także właściwości lecznicze. Zawiera niemal tyle samo witaminy C co cytryna. Zawarty w kapuście kwas mlekowy przyśpiesza wchłanianie żelaza oraz trawienie. Badania naukowe potwierdzają, że osoby spożywające często surówki z kapusty rzadziej zapadają na choroby nowotworowe przewodu pokarmowego.

Z charsznickiej kapusty można ugotować 366 potraw. Jedną z nich jest bigos myśliwski według receptury Pana Krzysztofa Soboty - współwłaściciela Klubu - Restauracji Planeta w Charsznicy.

Przepis:
kapusta
boczek
kiełbasa wiejska
mięso do wyboru: sarnina, mięso zajęcze, wieprzowe, pieczeń wołowa. (Im więcej gatunków mięs, tym bigos będzie wykwintnijeszy).
pieczarki
suszone grzyby i śliwki
ziarna jałowca
cebula
czosnek
sól
pieprz
ziele angielskie
liść laurowy

4 kilogramy kapusty kiszonej i garść grzybów suszonych ugotować do miękkości. Wrzucić ziarna pieprzu, ziela angielskiego i jałowca. Wszystko zagotować. Boczek, mięso i kiełbasę pokroić w kostkę. Pieczarki pokroić w plasterki. Wszystko przesmażyć i dodać do gotującej się kapusty. Dodać sól, pieprz, liść laurowy, cebulę, czosnek do smaku.

Partnerem Projektu jest Województwo Małopolskie

 

 

 


Bigos można przechowywać bardzo długo. Im dłużej jest odgrzewany tym smaczniejszy. :) Tradycyjny bigos po charsznicku podawany jest z chlebem.

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię