W sobotnie przedpołudnie 7 maja, w studiu S-5 im. Romany Bobrowskiej najlepsi soliści, zespoły i kapele wyłonione przez MCK "Sokół" udowodniły jak różnorodny jest folklor regionu małopolskiego i jak ważny jest to element kultury. 

Poziom wykonawców był niezwykle wysoki, udział w eliminacjach wzięli:

Agnieszka Dyba (solistka)

Dawid Ciągło (solista)

Jakub Guzik (instrumentalista, skrzypek)

Andrzej Budz (multiinstrumentalista)

Zespół PNIOKI

Zespół Regionalny Dolina Popradu

Zespół regionalny Dolina Mszanki

Po burzliwych naradach jury w składzie: pan Mariusz Bartkowicz - prezes zarządu, redaktor naczelny Radia Kraków, pani Monika Kurzeja reprezentująca Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ oraz pan Tomasz Buszewski - kierownik redakcji muzycznej Radia Kraków wybrali zwycięzców.

Podczas koncertu galowego Ogólnopolskiego Festiwalu Kultury Ludowej „Jawor u źródeł kultury” w Tokarni 26 czerwca 2022 r. Małopolskę reprezentować będą:

- w kategorii solista (śpiewak lub instrumentalista) - pan Andrzej Budz

- w kategorii kapela lub zespół ludowy - zespół PNIOKI.

- w kategorii twórca - Małgorzata Polańska-Kubiak

 

Kapele, soliści i twórcy wyłonieni w konkursach w całej Polsce zostaną zgłoszeni do nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Profesora Piotra Glińskiego.

Laureaci wystąpią 26 czerwca podczas koncertu finałowego Ogólnopolskiego Festiwalu Kultury Ludowej w Tokarni, na którym zaprezentują się też najlepsi artyści z całej Polski.

Podczas festiwalu w Skansenie artyści będą prezentowali się na kilku scenach. Laureaci kategorii rękodzieło i sztuka ludowa będą prezentowali swoją twórczość w miejscu specjalnie im dedykowanym. Powstanie duża wystawa prac twórców z całej Polski.