Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

"Zwiastowanie" Mistrza Jerzego w Muzeum Narodowym w Krakowie

  • Kultura
  • date_range Wtorek, 2019.08.13 14:21 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 01:09 )
Od dziś w Muzeum Narodowym w Krakowie można oglądać obraz "Zwiastowanie" Mistrza Jerzego. Dzieło z kolekcji książąt Czartoryskich, datowane na lata 1517-1518, to część tryptyku z nieistniejącej już kolegiaty na Wawelu. Obraz prezentowany jest w Europeum - Ośrodku Kultury Europejskiej. Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie będzie również czynny w święto - 15 sierpnia.

Fot. Mistrz Jerzy - www.culturepolonaise.eu, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=12219256/

Pokaz obrazu pochodzącego z XVI wieku został przygotowany z Instytutem Dziedzictwa w ramach akcji "Cudowna Moc Sztuki", która ma zachęcać do podtrzymywania tradycji robienia bukietów zielnych w święto Wniebowzięcia Marii Panny (Matki Boskiej Zielnej). (...) Myślę, że takie pokazy to fantastyczna okazja, żeby spokojnie, z bliska przyjrzeć się jednemu obrazowi i przekonać się, że naprawdę mamy się czym pochwalić. I że malarstwo tablicowe jest wizytówką Małopolski, o której się czasem nie pamięta - mówiła w czasie prezentacji dzieła Krystyna Czerni ze Stowarzyszenia Instytut Dziedzictwa - Tutaj mamy zarówno nawiązania do czystości NMP, czyli mamy lilie w wazonie, jak i nawiązania pasyjne, czyli mamy winorośl, owoce winnego krzewu, które są wytłoczone w złotym tle obrazu. Także konwalie w wazonie, które zwane były kiedyś łzami Matki Bożej. Znaczenie symboliczne roślin w średniowiecznej sztuce miało niesłychanie dydaktyczny charakter.

"Zwiastowanie", datowane na rok 1517-1518, stanowiło część centralną tryptyku przeznaczonego do kolegiaty św. Michała na wzgórzu wawelskim. Obraz, w jej ruinach, w 1803 r. znalazła księżna Izabela Czartoryska, która następnie wywiozła go do Puław i umieściła w Domu Gotyckim. Dopiero w 1896 r., na strychu krakowskiego Kościoła św. Krzyża odnaleziono dwa malowane przedstawienia, które dopiero później rozpoznano jako boczne skrzydła wawelskiego ołtarza ze "Zwiastowaniem".

Jak przypomniano podczas konferencji, ideą cyklu "Cudowna moc sztuki" jest stworzenie odbiorcom możliwości bliskiego kontaktu z dziełem, które "w jakiś sposób łączy wątki botaniczne z wątkami sakralnymi, artystycznymi". Te, prezentowane przez lata, to w większości przykłady niezbyt znanego w ocenie organizatorów małopolskiego malarstwa tablicowego.

- Jest to malarstwo, które miało niesłychanie wysoki poziom i zachowało się bardzo wiele jego przykładów, przede wszystkim XV-wiecznych, a także XVI-wiecznych. Kraków był wtedy bardzo ważnym ośrodkiem kulturalnym. W XIV wieku skończono budowę bardzo wielu kościołów gotyckich, które potrzebowały wyposażenia, zarówno malarskiego, jak i rzeźbiarskiego. I właśnie na zamówienie malarze przyjeżdżali do Krakowa, żeby malować obrazy - wyjaśniła Czerni.

W ocenie historyka sztuki, mediewistki Magdaleny Łanuszki, "średniowieczny obraz funkcjonował dla ówczesnego odbiorcy tak jak dla nas dzisiaj funkcjonują internetowe memy".

"To znaczy bardzo często było to połączenie obrazu i tekstu, bardzo często zawierało postacie, albo była to kompozycja, która nam, odbiorcom, przyzwyczajonym do tej narracji, już sugeruje, o co chodzi" - wyjaśniła. "Kiedy średniowieczny odbiorca patrzył na ten obraz, to widział nie tylko zwiastowanie, ale opowieść o całej historii zbawienia, ponieważ kluczowym w zwiastowaniu jest to, że jest to moment wcielenia" - pokreśliła.

Organizatorzy przypomnieli także, że cykl "Cudowna moc sztuki" funkcjonuje równocześnie z wydarzeniem "Cudowna moc bukietów". To drugie, czyli konkurs na najpiękniejszy bukiet zielny odbywa się z okazji czwartkowego święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. "W tym roku, po raz 10. na Małym Rynku w Krakowie odbędzie się konkurs i pokaz bukietów - fantastyczne święto i próba nawiązania do niematerialnego dziedzictwa kulturowego" - mówiła Czerni.

Przypomniała, że "Polska jest jednym z państw, które ratyfikowały konwencję UNESCO o ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego, czyli tradycji, obyczajów, przejawów tradycji, które budują naszą tożsamość, są przekazywane z pokolenia na pokolenie i którym należy się kultywowanie, opieka, wsparcie". W ramach tego wydarzenia odbędą się także warsztaty i konkursy na urządzanie zielników, robienie bukietów, suszenie kwiatów, oraz zajęcia florystyczne. Obraz "Zwiastowanie" w EUROPEUM będzie można oglądać do 13 października.

Posłuchaj programu Wielka Szuka Małopolski: "Zwiastowanie" Mistrza Jerzego

Fot. Mistrz Jerzy - www.culturepolonaise.eu, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=12219256

 

PAP/RK/sp

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 06:00

    Aktualności drogowe 19.04. Relacja

  • 21:40

    Wjechał w słup, porzucił auto i uciekł pieszo. Policjanci znaleźli go w domu

  • 21:33

    Collegium Medicum UJ nie udostępni prosektorium UKEN w najbliższej przyszłości

  • 21:13

    Abp Jędraszewski: żadne poczęte dziecko nie jest własnością matki

  • 18:49

    Czy to jest awans?

  • 18:36

    Co zmieni wprowadzenie systemu kaucyjnego na opakowania w Polsce?

  • 10:05

    Kometa, Muminki i filozofia.

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię