Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

"Żeby czytać, trzeba być otwartym". Za nami 20. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie

  • Kultura
  • date_range Środa, 2016.10.26 11:33 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:45 )
Spotkania z pisarzami, wystawy, konkursy, warsztaty literackie, salon komiksu i nowych mediów oraz wiele innych atrakcji i niespodzianek czekało na czytelników, którzy odwiedzili Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie (27- 30.10.2016) .

Fot. Marek Lasyk

20. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie

W 20. jubileuszowej edycji Targów wzięło udział 700 wydawców i 695 pisarzy z 25 krajów.

"Kraków jest miastem książki i miastem literatury, miastem, w którym jest około 200 wydawnictw. Pamiętam targi jeszcze sprzed 20 lat. To była niewielka, lokalna impreza, a wyrosło wydarzenie na skalę światową, które wnosi do Krakowa wielki powiew świeżości" - mówił podczas inauguracji Targów Książki prezydent Jacek Majchrowski.

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński w liście do organizatorów i uczestników Targów napisał, że "powiększające się stale grono wystawców, prezentujących swoją ofertę wydawniczą, pozwala z nadzieją myśleć o przyszłości książki". "Rosnąca liczba czytelników odwiedzających Targi świadczy nie tylko o potrzebie lektury, ale wynika także z faktu, że każda osoba, niezależnie od zainteresowań, znajdzie w bogatym programie spotkań i imprez towarzyszących coś dla siebie" - napisał wicepremier. "Cieszy szczególnie fakt, że 20 lat historii targów, to czas stałego wzrostu i rozwoju" - dodał.

"Może to naturalne, że naród książki będzie gościem w Mieście Literatury UNESCO. Przygotowaliśmy bardzo ciekawy program, obejmujący nie tylko literaturę i spotkania z autorami" - mówiła ambasador Izraela w Polsce Anna Azari. To właśnie ona po hebrajsku wygłosiła formułę "20. Międzynarodowe Targi Książki uważam za otwarte".



Gościem Honorowym - Izrael

Wśród izraelskich autorów reprezentujących wszystkie gatunki literackie są m.in. najczęściej  tłumaczona Zeruya Shalev, jej ojciec Meir Shalev oraz Litwinka Nida Degutiene, która wydała przewodnik kulinarny "Smaki Izraela".

Prezentacja Izraela odbywa się pod hasłem "Dołącz do izraelskiej opowieści". Na spotkania z czytelnikami do Krakowa przyjechali m.in. najczęściej obecnie tłumaczona z hebrajskiego na inne języki Zeruya Shalev, wnuk byłego premiera Izraela Eszkolem Nevo, Dror A. Mishani, Yishai Sarid oraz Meir Shalev.

"Staramy się pokazać rożne oblicza naszego kraju"- mówi ambasador Izraela Anna Azari:
 

Posłuchaj Na zdjęciu: Dror A. Mishani

Na zdjęciu: Dror A. Mishani

Radio Kraków na 20. Międzynarodowych Targach Książki

Motto tegorocznych targów "Żeby czytać, trzeba być otwartym" - zostało zaczerpnięte z twórczości popularnego w Polsce pisarza izraelskiego, który ma polskie korzenie Etgara Kereta. Przez cały czas trwania Targów na stoisku Izraela będzie można spróbować napisać swoje imię po hebrajsku.

Jak podkreślali w czwartek twórcy z Izraela, to kraj niezwykle inspirujący dla artystów. "To, co go wyróżnia, to przenikanie się wielu kultur, kreatywna energia i dużo emocji" – powiedziała podczas spotkania z dziennikarzami artystka fotografik Iris Nesher.

Autor kryminałów Dror A. Mishani podkreślił, że Izrael pozostaje na styku Wschodu i Zachodu. "Czasami Wschód i Zachód się przenikają i powstaje coś wspaniałego, czasami są w konflikcie" – mówił Mishani. "Z jednej strony mamy bardzo starą, licząca tysiące lat tradycję i kulturę, z drugiej strony coś nowego, bardzo świeżego i inspirującego" - dodał.

20. Targi Książki będą okazją nie tylko do poznania współczesnej izraelskiej literatury, ale także kultury, tradycji, języka, kuchni. Zaplanowano dyskusje, warsztaty plastyczne, naukę tańca i języka hebrajskiego dla dzieci, wystawy i prezentacje filmów, które będą się odbywać w hali EXPO Kraków oraz w innych miejscach.

W Żydowskim Muzeum Galicja prezentowane będę fotografie urodzonej we Włoszech, a mieszkającej w Izraelu artystki Iris Nesher. Przed obiektyw swojego aparatu zaprosiła 36 zajmujących się pisaniem kobiet. Poprosiła je, by wybrały i zaprezentowały słowo lub fragment tekstu, który ma dla nich szczególne znaczenie. Część z nich umieszczała słowa w przestrzeń wokół siebie, inne na własnym ciele.

"Ta wystawa opiera się na dialogu i na więzi, jaką podczas pracy udało mi się nawiązać z bohaterkami zdjęć. Kiedy robisz portret pokazujesz nie tylko wygląd, ale też wnętrze człowieka" – mówiła Iris Nesher. "Fotografia jest sztuką niemą, literatura jest sztuką bez obrazu, ten projekt miał połączyć te dwa światy i stworzyć dzięki temu nową jakość" - dodała.

Wystawa "Opowieść pisarza. Życie i twórczość Samuela Josefa Agnona" w centrum JCC przy ul. Miodowej przybliży Polakom, postać prozaika, który w 1966 r. otrzymał literacką Nagrodę Nobla. Był pierwszym Izraelczykiem wyróżnionym tą nagrodą i do dziś pozostaje jedynym pisarzem - noblistą, który tworzył w języku hebrajskim.

W restauracji Cheder na krakowskim Kazimierzu zaplanowano w sobotę brunch z Litwinką Nidą Degutiene, która po kilku latach spędzonych w Izraelu wydała przewodnik po kulinarnych obyczajach tamtejszej kuchni.


"Jesienny, mglisty poranek w Galicji...."

"Jesienny, mglisty poranek w Galicji...." to tytuł specjalnego wydawnictwa przygotowanego na 20-lecie Targów. 20 autorów, m.in. Sylwia Chutnik, Janusz Majewski, Beata Pawlikowska i Krzysztof Zajas napisało 20 tekstów o kontekście targowym. Publikację wstępem opatrzył prof. Jerzy Bralczyk.

Czytelnicy w konkursie internetowym mogą wybrać najlepszą książkę ostatnich dwudziestu lat. Autor najciekawszej recenzji otrzyma dwieście książek.


Nagroda im. Jana Długosza

Anna Machcewicz, gdańska historyczka i dziennikarka, została laureatką 19. edycji nagrody im. Jana Długosza. Jury, ktoremu przewodniczył znakomity krakowski filozof Władysław Stróżewski, uhonorowało ją za książke  pt Bunt. Strajki w Trójmieście. Sierpień 1980 . 

Wyboru spośród prac naukowych i popularno- naukowych dokonuje jury pod przewodnictwem prof. Władysława Stróżewskiego. Wśród nominowanych znalazła się biografia Tadeusza Mazowieckiego autorstwa Andrzeja Brzezieckiego. Przypominamy rozmowę Jolanty Drużyńskiej z autorem.


Palus sarmatica Krzysztofa Koehlera to esej o kulturze i cywilizacji staropolskiej, który wyewoluował z prowadzonego przez autora bloga. Książka przedstawia panoramę życia w sarmackiej Rzeczypospolitej: od ówczesnych idei politycznych i wyobrażeń religijnych po zwyczaje żywieniowe, modę czy choroby. 

Zbiór esejów Krzysztofa Koehlera pt. Palus sarmatica, najnowsza publikacja Muzeum Historii Polski, zostanie zaprezentowany  na 20. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie. Spotkanie autora z czytelnikami odbędzie się 29 października o godz. 16.00 na stoisku D13 Wydawnictwa Sic!, współwydawcy książki.

A tak o książce mówi w rozmowie z Radiem Kraków autor Krzysztof Koehler:

Posłuchaj

 


Na targi można było dojechać komunikacją miejską na bilet wstępu na Targi Książki, zarówno ten zakupiony przez internet, jak i bezpośrednio na Targach. Przygotowano też specjalną aplikację na telefon " Targi Książki w Krakowie" ułatwiającą znalezienie autorów i kupno książki z rabatem.

Dziennikarze Radia Kraków rozmawiali m.in. z Richardem Flanaganem,  Michaelem Katzem Krefeldem, Mikołajem Golachowskim, Radką Franczak, Anną Onichimowską, Grzegorzem Kasdepke, Szczepanem Twardochem, Markiem Krajewskim, Józefem Henem i Eleaonor  Catton.

Rozmowy z pisarzami


Podczas Targów drugie wydanie swojej  głośnej książki  "Świat Muszkieterów. Zapomnij albo zgiń” podpisywał Jerzy Rostkowski. Z tej okazji przypominamy rozmowę Jolanty Drużyńskiej z autorem.


Odwiedź Radio Kraków na Targach Książki! Zapraszamy na stoisko B1

Spotkanie z Anną Polony, Jerzym Stuhrem i najpiękniejszymi wierszami dla dzieci z premierowej płyty Radia Kraków „Bajki niezapominajki”! Programy na żywo z radiowego studia targowego i czynne codziennie „bajkowe studio nagrań ”. Zapraszamy na stoisko B1 Radia Kraków na Targach Książki. Przyjdź, posłuchaj, jak najpiękniejsze polskie wiersze dla dzieci od Krasickiego do Brzechwy czytają mistrzowie - Anna Polony i Jerzy Stuhr. Sam przeczytaj wybrany wiersz w „bajkowym studiu nagrań” a na pamiątkę od Radia Kraków dostaniesz płytę z własną bajką-niezapominajką. Więcej

Powstanie książki to nie jest łatwy proces. Potrzebny jest nie tylko świetny pomysł, wena... Ale na wydanie bestsellera potrzebny jest przede wszystkim czas! 

Posłuchaj rozmowy Bartłomieja Grzankowskiego z Przemkiem Romańskim z krakowskiego wydawnictwa SQN

Zapraszamy na 20. Targi Książki - odwiedźcie nas na B1!

 

 

Katarzyna Fortuna, Bartłomiej Grzankowski/PAP/jgk

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 13:00

    W obiektywie Tomasza Buszewskiego

  • 12:58

    Łukasz Gibała uznał wynik wyborów, ale Aleksandrowi Miszalskiemu wygranej nie pogratuluje

  • 11:37

    Zakopane pozbędzie się Sylwestra Marzeń? Burmistrz-elekt: "Impreza budzi skrajne emocje"

  • 10:00

    "Samotność. Wybór czy wyrok?" Żyjemy w świecie ludzi samotnych

  • 10:00

    "Samotność. Wybór czy wyrok?" Żyjemy w świecie ludzi samotnych

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię