Nagroda im. Witolda Wojtkiewicza

Przyznawana od 1997 roku nagroda im. W. Wojtkiewicza to najważniejsze wyróżnienie dla krakowskich artystów. Nagroda przyznawana jest przez Zarząd ZPAP OK żyjącemu, polskiemu artyście za najlepszą wystawę malarstwa, rysunku lub grafiki, jaka miała miejsce się w Krakowie w trakcie ostatniego edycji. Ma na celu zauważenie i uhonorowanie szczególnie interesujących zjawisk artystycznych, których wartość ma wymiar ponadczasowy.

Decyzją jury, Nagrodę w 2019 roku otrzymał artysta malarz Sławomir Lewczuk za wystawę zat. „Druga strona”, która odbyła się na przełomie grudnia i stycznia 2018/2019 roku w Galerii Pryzmat.

-To bardzo mocna wystawa, o dużym ładunku psychologicznym, społecznym - mówi Joanna Warchoł, prezes ZPAP OK

Sławoim Lewczuk nominowany był do nagrody kilkakrotnie, ale podkreśła, że przyznanie wóżnienia było dla niego zaskoczeniem. - Myślę, że jury  bierze pod uwagę także całokształt twóczości - dodaje. 

Rozmowa z artystą  w Kole kultury  we środę 27.11  po g. 22 

 

Dotychczasowi laureaci to wybitni artyści, których twórczość na stałe zapisała się lub zapisuje na kartach historii sztuki współczesnej. Byli to: prof. Janina Kraupe, prof. Zbysław Maciejewski, Eugeniusz Mucha, prof. Jerzy Nowosielski, Jacek Sroka, prof. Jan Pamuła, prof. Stefan Gierowski, Alina Kalczyńska, Izaak Celnikier, prof. Stanisław Rodziński, Leszek Dutka, Anna Sobol-Wejman, prof. Ryszard Otręba, prof. Stanisław Wejman, Tamara Berdowska, prof. Janusz Tarabuła, prof. Tadeusz Gustaw Wiktor, prof. Stanisław Tabisz.

 

Formą Nagrody jest druk monografii artysty, zorganizowanie w Galerii Pryzmat, wystawy laureata i okolicznościowy medal.

Wernisaż wystawy Sławomira Lewczuka pt. „Dyscyplina zapisu”, w trakcie którego zostanie wręczona Nagroda, odbędzie się  26 listopada 2019 roku. Wystawa będzie czynna do 16 grudnia 2019 roku.

 

Sławomir Lewczuk

Urodził się w 1938 roku w Czerkasach Wołyńskich koło Kowla.
Ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej oraz na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w latach 1957-1965. Od 1966 roku zajmuje się twórczością w dziedzinach: malarstwo, grafika, rysunek i scenografia.
Współpracował z teatrami w kraju i za granicą, z wieloma wydawnictwami i redakcjami czasopism, był komisarzem ogólnopolskich wystaw.
Zorganizował 45 wystaw indywidualnych i brał udział w ponad 150 wystawach zbiorowych polskich i zagranicznych.
Jest laureatem ponad 20 nagród i wyróżnień w konkursach, wystawach i imprezach plastycznych.
Mieszka i tworzy w Krakowie.       

 

JDrużyńska/mat.prasowe ZPAP OK