W marcu 2019 roku, w 150. rocznicę urodzin Józefa Mehoffera, dr Wiesław Zadęcki podarował MNK zespół dziewięciu rysunkowych studiów i portretów młodopolskiego artysty, które prezentujemy na I piętrze w jego domu przy ul.  Krupniczej 26.
- Wiesław Zadęcki  tym prezentem wzbogacił pokaźną kolekcję rysunków Józefa Mehoffera gromadzoną w MNK. Składają się na nią dzieła  podarowane naszemu muzeum przez m.in. przez prof. Jana Hoplińskiego, czy Feliksa Jasieńskiego „Mangghę”, ale też  zakupione od prywatnych właścicieli. Kolekcja ofiarowana przez Wiesława Zadęckiego reprezentuje wysoki poziom artystyczny i rzadko się zdarza, by takie prace były darowane muzeom -mówi Beata Studziżba.   
Ofiarodawca, zmarły kilka miesięcy temu, był fizykiem, emerytowanym pracownikiem naukowym Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, a jednocześnie wykazywał doskonałą orientację w kwestiach artystycznych. Akcentował silnie fakt, że kolekcję dzieł Mehoffera przekazuje Muzeum zgodnie z wolą swoich rodziców, Haliny i Stanisława Zadęckich, kolekcjonerów sztuki młodopolskich twórców. Zadęckich z Mehofferem łączyły bliskie, przyjacielskie relacje. W czasie wojny mieszkali oni wraz z synem w Krakowie. Wiesław Zadęcki poznał wówczas, jako kilkuletni chłopiec, Józefa Mehoffera i ze spotkań z nim w domu przy ul. Krupniczej zachował wiele wspomnień. Są one bardzo cenne, gdyż dokumentują zupełnie nieznany wątek w biografii artysty.
Wśród sześciu rysunków prezentowanych na wystawie, centralne miejsce zajmuje studium do olejnego Autoportretu artysty z 1937 roku, namalowanego dla galerii rektorów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W pokoju Zbigniewa Mehoffera, w którym zaaranżowaliśmy pokaz, eksponowana jest na stałe autorska replika tego wizerunku.
W darze otrzymaliśmy też dwa malowane przez Mehoffera portrety Haliny i Stanisława Zadęckich. Inne jego cenne prace podarowane MNK to studium Św. Klaudiusz (1912–1913) do witraża fryburskiego Diakoni i biskupi, Akt chłopca (1899–1900), będący studium do projektu fryzu na gmach Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie oraz wizerunek żony artysty Jadwigi z 1929 roku.
 
Kurator/koordynator - Beata Studziżba-Kubalska
Aranżacja plastyczna - Magdalena Bujak
"Józef Mehoffer – studium do autoportretu i inne rysunki. Pokaz daru Wiesława Zadęckiego dla MNK"
Dom Józefa Mehoffera, pokój Zbigniewa Mehoffera (I piętro)
4 lipca 2020 – 16 sierpnia 2020
 

mat.prasowe/jn